Študijné pobyty pre študentov a doktorandov

Študijného pobytu na zahraničnej vysokej škole sa môžu zúčastniť počas bakalárskeho, magisterského a doktorandského štúdia. Za každý stupeň štúdia tak môžu študenti stráviť na mobilite minimálne 2 mesiace a maximálne 12 mesiacov. Doktorandi môžu absolvovať aj kratšie pobyty, a to v trvaní 5 až 30 dní. 

Typy študentských mobilít za účelom štúdia

V rámci programu Erasmus+ môžu študenti využívať tieto typy mobilitných aktivít:

1. Dlhodobá mobilita študentov za účelom štúdia
Trvanie 2 – 12 mesiacov fyzickej mobility. Je určená interným ako aj externým študentom.

2. Krátkodobá mobilita študentov za účelom štúdia
Trvanie 5 – 30 dní fyzickej mobility s povinným virtuálnym komponentom. Je určená interným ako aj externým študentom.

3. Zmiešaný intenzívny program (angl. Blended Intensive Programme, skratka BIP)
Trvanie 5 – 30 dní fyzickej mobility s povinným virtuálnym komponentom. Je určená interným ako aj externým študentom. Ponuky účasti na Zmiešaných intenzívnych programoch spravidla zasiela zahraničná VŠ, ktorá je organizátorom daného intenzívneho programu. Výber študentov prebieha na úrovni fakulty, resp. katedry, ateliéru. Za absolvovanie BIP študent získava minimálne 3 ECTS kredity.

4. Kombinovaná mobilita
Študent si môže skombinovať študijný pobyt s praktickou stážou ako jednu mobilitu v zahraničí. Jedna mobilita znamená, že stáž musí prebiehať v tej istej VŠ, kde bude študent študovať.

5. Krátkodobá mobilita pre študentov doktorandského stupňa štúdia
Trvanie 5 -30 dní fyzickej mobility bez povinného virtuálneho komponentu. Tento typ mobility môže prebiehať vo forme študijného pobytu, alebo stáže.

Podmienkou prihlásenia sa na študijný pobyt v zahraničí cez Erasmus+ je účasť na celoškolskom výberovom konaní, ktoré prebieha na konci zimného semestra, rok pred samotným uskutočnením mobility.

Prerušenie štúdia z dôvodu mobility alebo počas mobility nie je možné. Mobilita musí byť začatá aj ukončená v rámci jedného akademického roka.

Študent pri vystovaní na zahraničný študijný pobyt získa od školy podporný grant na čiastočné pokrytie nákladov spojených s mobilitou.

Podrobnosti o výberovom procese a pravidlá pobytu nájdete nižšie. Erasmus+ mobility sa riadia internou smernicou o realizácii programu Erasmus+ v podmienkach VŠMU. Váš záujem môžete konzultovať s príslušnými pracovníkmi zahraničných vzťahov. 

Ako na to?

  • 1. Prihláška na študijný pobyt a priebeh výberového konania

    Výberové konanie na zahraničné študijné pobyty koordinuje zahraničné oddelenie v spolupráci s fakultami a s Katedrou jazykov. Zoznam partnerských škôl nájdete v príslušnej sekcii. Pri výbere sa najčastejšie prihliada na portfólio, znalosť cudzieho jazyka, študijné výsledky a na motivačný list. Konkrétne podmienky prihlásenia platné pre daný akademický rok budú zverejnené spolu s výzvou k termínu výberového konania, ktorú vyhlasuje prorektor pre zahraničie.

    Študent so záujmom o mobilitu zašle na adresu: ic@vsmu.sk:

    • vyplnenú prihlášku, vrátane súhlasov príslušnej katedry/ateliéru a fakulty s mobilitou
    • motivačný list v slovenskom a cudzom jazyku (napr. anglický, nemecký alebo francúzsky jazyk) adresovaný vybranej škole
    • štruktúrovaný životopis v slovenskom a cudzom jazyku (preferovaný je anglický jazyk, v prípade nemeckej alebo francúzskej školy môže byť životopis v príslušnom jazyku
  • 2. Pred prijatím na študijný pobyt na partnerskej zahraničnej škole

    Po zverejnení výsledkov výberového konania úspešní študenti potvrdia príslušnému prodekanovi pre zahraničie svoj záujem študovať na zahraničnej škole a nahlásia semester, v ktorom plánujú vycestovať. Po nominácii fakultou študent samostatne nadviaže kontakt s prijímajúcou inštitúciou, aby si dohodol podmienky prijatia.

    Do termínu, ktorý určí zahraničná škola, je študent povinný zaslať všetky požadované materiály potrebné k tomu, aby bol zaradený do výberového konania na vybranej zahraničnej škole.

  • 3. Výber predmetov na zahraničnej škole

    Študent pri výbere predmetov na zahraničnej škole zohľadňuje predovšetkým zameranie študijného programu, ktorý študuje na VŠMU. Odporúčame, aby si študent zvolil predmety v hodnote aspoň 30 ECTS kreditov; minimálny počet ECTS kreditov dovezených z mobility je 15.

    Ekvivalentné predmety zo zahraničnej školy budú uznané ako náhrada za konkrétne povinné alebo povinne voliteľné predmety zo študijného plánu na VŠMU. Predmety schvaľujú individuálne vysokoškolskí učitelia VŠMU pred vycestovaním na mobilitu. Tieto predmety si študent VŠMU pred odchodom na mobilitu zapíše do AIS.

    Predmety zo zahraničnej vzdelávacej inštitúcie, ktoré nemajú svoj ekvivalent v študijnom pláne na VŠMU, budú uznané ako výberové predmety. Tieto predmety schvaľuje vedúci katedry/ateliéru. Takýchto predmetov nemôže byť viac ako polovica z celkového počtu ECTS kreditov privezených zo zahraničia.

    Predmety VŠMU, ktoré sú v študijnom pláne zaradené ako povinné, ale nemajú svoj ekvivalent na zahraničnej vzdelávacej inštitúcii a sú nevyhnutné z hľadiska získania požadovaných vedomostí, zručností a kompetencií absolventa študijného programu, musí študent absolvovať na VŠMU dištančne počas mobility. O tom, ktoré sú to predmety, rozhoduje prodekan v spolupráci s vedúcim katedry/ateliéru. Študent si v týchto predmetoch dohodne s vysokoškolskými učiteľmi individuálny študijný plán.

    Konečný zoznam predmetov zo zahraničnej školy si študent vloží do Zmluvy o štúdiu (Learning Agreement).

  • 4. Pred mobilitou

    Po tom, ako je študent akceptovaný zahraničnou školou, na zahraničnom oddelení odovzdá:

    • podpísanú Zmluvu o štúdiu (Learning Agreement) s vybranými predmetmi,
    • kópiu Európskeho preukazu zdravotného poistenia,
    • kópiu dokladu o cestovnom poistení zahrňujúceho celú dobu trvania mobility,
    • formulár obsahujúci bankové údaje študenta,
    • a ďalšie dokumenty požadované prijímajúcou zahraničnou inštitúciou.

    Študent ďalej:

    • absolvuje jazykový test OLS (Online Language Support),
    • podpíše Zmluvu o poskytnutí finančnej podpory,
    • odovzdá potvrdenie ekvivalentných predmetov a individuálny študijný plán príslušnému študijnému oddeleniu.
  • 5. Počas mobility

    Študent rešpektuje pravidlá vyplývajúce zo Zmluvy o štúdiu a Zmluvy o poskytnutí finančnej podpory, z Charty študenta Erasmus+ a z ďalších dohôd uzatvorených medzi VŠMU a prijímajúcou inštitúciou, o ktorých je informovaný zahraničným oddelením, pričom je povinný:

    • akékoľvek zmeny v Zmluve o štúdiu oznámiť najneskôr do 1 mesiaca od začiatku študijného pobytu prodekanovi pre zahraničie. Zmeny sa vpisujú do časti Počas Mobility (During the Mobility) a musia byť podpísané študentom a zodpovednými osobami vysielajúcej a prijímajúcej školy.
    • absolvovať štúdium v plnom rozsahu na prijímajúcej škole, vrátane absolvovania skúšok alebo iných foriem povinností na prijímajúcej škole.
    • pred ukončením pobytu požiadať o vystavenie Potvrdenia o trvaní mobility (Confirmation of Exchange Period), ktoré musí obsahovať dátum začiatku a ukončenia štúdia a Výpisu výsledkov štúdia (Transcript of Records).
  • 6. Predĺženie mobility

    V prípade krátkodobého predĺženia mobility (1 až 6 týždňov) študent predkladá referentovi zahraničných vzťahov nasledovné dokumenty:

    • žiadosť o predĺženie pobytu,
    • súhlas domácej fakulty s predĺžením pobytu (prodekan a vedúci katedry/ateliéru),
    • a prípadne ďalšie doklady potvrdzujúce dôvody, pre ktoré študent žiada predĺženie pobytu.

    V prípade predĺženia pobytu o 1 semester študent predkladá referentovi zahraničných vzťahov nasledovné dokumenty:

    • žiadosť o predĺženie pobytu,
    • súhlas domácej fakulty s predĺžením pobytu (prodekan a vedúci katedry/ateliéru),
    • súhlas prijímajúcej inštitúcie a
    • tiež novú Zmluvu o štúdiu (Learning Agreement), v ktorej sú uvedené nové záväzky, resp. predmety letného semestra.

    Predĺženie pobytu o 1 semester sa týka výlučne tých študentov, ktorí nastúpili na mobilitu v zimnom semestri. Pri výbere predmetov platia rovnaké pravidlá ako sú uvedené vyššie.

    Podmienkou predĺženia mobility je splnenie všetkých náležitostí vyplývajúcich z uzavretej Zmluvy o poskytnutí finančnej podpory na štúdium a Zmluvy o štúdiu za uplynulý semester.

    Predĺžením mobility nevzniká študentovi VŠMU automaticky nárok na dodatočnú finančnú podporu. Výška prípadnej finančnej podpory sa bude odvíjať od objemu disponibilných finančných prostriedkov určených pre mobility. Študent VŠMU môže absolvovať predĺženú mobilitu aj bez finančnej podpory s tzv. „nulovým grantom“.

  • 7. Po mobilite

    Študent po mobilite odovzdá zahraničnému oddeleniu:

    • Výpis výsledkov štúdia (Transcript of Records) a certifikát Confirmation of Exchange Period, ktoré dokladujú, že dohodnutý program bol úspešne ukončený a tiež potvrdzujú začiatok a koniec študijného pobytu
    • Správu z mobility (v systéme Mobility Tool) – po zaslaní linku na svoju mailovú adresu

    Študent tiež absolvuje druhú časť jazykového testovania OLS (Online Linguistic Support).

    VŠMU je v zmysle charty Erasmus+ povinná študentovi uznať mobilitu, resp. predmety absolvované počas mobility, ak boli splnené všetky náležitosti vyplývajúce z uzavretej Zmluvy o poskytnutí finančnej podpory na štúdium a tiež zo Zmluvy o štúdiu (OLA).

    Uznanie absolvovaných predmetov a získaných kreditov sa uskutočňuje na základe výpisu výsledkov štúdia (Transcript of Records), ktorý je v súlade so Zmluvou o štúdiu. Uznanie mobility zabezpečuje prodekan v súlade so schválenou Zmluvou o štúdiu (OLA) a zabezpečí zapísanie výsledkov štúdia do AIS najneskôr do 4 týždňov od predloženia Výpisu výsledkov (Transcript of Records).

Dôležité dokumenty

Na stiahnutie