Zabezpečovanie kvality na VŠMU

Vnútorný systém zabezpečovania kvality vyjadruje trvalý záväzok vedenia VŠMU k zabezpečovaniu a kontinuálnemu zlepšovaniu kvality poskytovaného vysokoškolského vzdelávania.

Vnútorný systém bol vypracovaný v súlade s platnou legislatívou – predovšetkým zákonom o vysokých školách a zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a v súlade so štandardmi pre vnútorný systém, ktoré vydala Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo ako i Štandardmi a usmerneniami na zabezpečovanie kvality v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania (ESG).

Základné princípy

Vnímanie kvality je na VŠMU postavené na troch základných pilieroch:

• prvým je hodnotenie činností na základe porovnávania platných štandardov a plánov o tom,ako má daná činnosť prebiehať, s reálne dosiahnutými výsledkami a následne vypracovanými návrhmi pre jej zlepšenie
  • inovácia chápaná ako prekračovanie obvyklej, ustálenej či zavedenej praxe, ktorá vedie k lepším výsledkom, či k ich jednoduchšiemu a rýchlejšiemu dosiahnutiu
  • prirodzené smerovanie k excelentnosti založené na originalite a profesionalite umeleckej tvorby a vedeckého bádania a ich prijatím odbornou umeleckou a umenovednou komunitou.

Orgány vnútorného systému

Hlavným garantom vnútorného systému je Rada pre vnútorné hodnotenie kvality na VŠMU. Rada kvality najmä:

• dohliada na procesy k dosiahnutiu uceleného inštitucionálneho systému zabezpečovania kvality,
  • priebežne vyhodnocuje funkčnosť a výsledky vnútorného systému kvality na VŠMU a navrhuje rektorovi VŠMU korektívne, preventívne a inovatívne opatrenia súvisiace s fungovaním, vyhodnocovaním a upravovaním vnútorného systému kvality,
  • kontroluje efektívnosť všetkých aktivít a procesov, ktoré sú súčasťou vnútorného systému kvality VŠMU a navrhuje zlepšenia v jednotlivých procesoch,
  • prerokúva a rozhoduje o žiadosti o vnútornú akreditáciu študijného programu, jeho úpravu či zrušenie a schvaľuje nápravné opatrenia vyplývajúce z posudzovania týchto žiadostí,
  • schvaľuje nápravné opatrenia vyplývajúce z opravných opatrení uložených SAAVŠ,
  • posudzuje žiadosti o akreditáciu v odboroch habilitačného konania a inauguračného konania, v ktorých má VŠMU oprávnenie uskutočňovať študijné programy a v nových odboroch habilitačného konania a inauguračného konania pred ich zaslaním SAAVŠ,
  • pravidelne monitoruje a vykonáva dohľad nad plnením štandardov pre študijný program štandardov pre habilitačné konanie a inauguračné konanie na jednotlivých fakultách.

Na realizácii vnútorného systému v prostredí fakúlt sa podieľajú fakultné komisie pre vnútorné hodnotenie kvality:

Administrátori vnútorného systému

administrátor vnútorného systému na HTF VŠMU

Mgr. art. Jozef Remenár, ArtD.

Výsledky hodnotenia

Spätná väzba

V rámci procesov zabezpečovania a vnútorného hodnotenia kvality VŠMU zhromažďuje, analyzuje a vyhodnocuje dáta získané z interných a externých informačných systémov a zdrojov. VŠMU taktiež získava spätnú väzbu od študentov, absolventov, zamestnancov a zamestnávateľov.

Pozrieť si tiež môžete výsledky celoslovenského prieskumu Akademická štvrťhodinka, ktorý v roku 2021 realizovala SAAVŠ.

Stránka sa otvorí v novom okne, v menu si v kolónke škola zvoľte Vysokú školu múzických umení v Bratislave.

Opisy

Legislatíva, štandardy a vnútorné predpisy

Implementácia vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania sa realizuje v rámci dopytovo-orientovaného projektu Rozvoj systémov kvality na VŠMU 2021-23. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.