Akademické obrady

Akademický obrad je slávnostný akt, ktorý sa koná na pôde vysokej školy. Vystupujú pri ňom akademickí funkcionári a zúčastňujú sa ho členovia akademickej obce, prípadne aj verejnosť. Pri obradoch sa používa slávnostné oblečenie (talár) a insígnie školy (rektorská či dekanská reťaz a žezlo).

Imatrikulácia

Imatrikulácia je akademickým obradom, pri ktorom sú študenti a študentky prvých ročníkov oficiálne privítaní na pôde školy a symbolicky sa stávajú súčasťou akademickej obce. Za prítomnosti rektora a dekanov (či ich zástupcov, prorektorov alebo prodekanov) skladajú imatrikulačný sľub, v ktorom sa zaväzujú plniť svoje študijné povinnosti a rešpektovať morálne záväzky voči škole i spoločnosti.

Účasť na imatrikulácii je povinná. Po jej skončení slávnostnej časti spravidla nasledujú informačné stretnutia a školenia o zásadách bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Promócie absolventov

Promócie sú ďalším dôležitým akademickým obradom – sú slávnosťou, pri ktorej študenti a študentky po úspešnom absolvovaní všetkých podmienok pre ukončenie štúdia získavajú diplomy, prípadne aj iné ocenenia za vynikajúcu prácu či za reprezentáciu školy doma a v zahraničí.

Plagát k promóciám absolventov.

Na VŠMU sú promovaní iba študenti magisterského a doktorandského stupňa štúdia. Promócie absolventov spravidla prebiehajú spoločne pre všetky tri fakulty v priestoroch novej budovy Slovenského národného divadla na dunajskom nábreží.

Ceremoniál začína nástupom absolventov, ktorí sú oblečený do čiernych talárov, na hlavách majú promočné čiapky s typickým strapcom. Po zdvihnutí opony nasleduje príchod akademických funkcionárov oblečených v slávnostných talároch. Najvýznamnejší z nich sú rektor VŠMU a dekani fakúlt. Slávnosť pokračuje symbolickým sľubom každého študenta na žezlo školy a odovzdávaním diplomov.

Na záver slávnostného obradu znie latinská študentská hymna Gaudeamus igitur ospevujúca radosti študentského života a mladosti.

Oslovenia

Akademickí funkcionári sa počas slávnostných obradov oslovujú podľa hodností. Rektora oslovujeme „Vaša magnificencia“ (z latinského magnificus = vznešený), dekanov oslovujeme „Vaša spektabilita“ (z lat. spectabilis = slovutný) a ostatných funkcionárov (prodekanov a prorektorov) oslovujeme „Vaša honorabilita“, opäť podľa latinského slova honorabilis = ctihodný.

Žezlo školy drží pedel (z latinského pedellus = školník). Hoci má dnes pedel výlučne symbolický význam, v časoch stredoveku slúžil ako univerzitný sluha – zodpovedal za údržbu školských budov a asistoval rektorovi či dekanovi.

Ďalšie akademické slávnosti

Ďalšími akademickými slávnosťami, pri ktorých sa môžu požívať insígnie a taláre sú najmä:

• slávnostné zasadnutie Vedeckeckej a umeleckej rady VŠMU konané spravidla pri príležitosti odovzdávania čestných doktorátov, resp. iných významných udalostí VŠMU
  • slávnostné odovzdávanie dekrétov novovymenovaným docentom, profesorom, emeritným profesorom či slávnostné odovzdávanie Medaile VŠMU
  • prijímanie významných domácich a zahraničných hostí a pod.