Umenie, veda a výskum

Poslaním VŠMU, ktorá je súčasťou európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a spoločného európskeho umeleckého a výskumného priestoru, je rozvíja harmonickú osobnosť, vedomosti, múdrosť, dobro a tvorivosť v človeku a prispievať k rozvoju vzdelanosti, umenia, kultúry, vedy, a tým prispievať k rozvoju vedomostnej spoločnosti.

Napĺňanie tohto poslania je predmetom hlavnej činnosti Vysokej školy múzických umení.

VŠMU je vrcholnou vzdelávacou, umeleckou a vedeckou ustanovizňou poskytujúcou vzdelávanie v akreditovaných študijných programoch v študijnom odbore Umenie a v študijnom odbore Vedy o umení a kultúre v troch stupňoch s významným podielom študijných programov druhého stupňa a študijných programov tretieho stupňa.

VŠMU uskutočňuje základný a aplikovaný výskum, vývoja tvorivú umeleckú činnosť. Vytvára podmienky na realizáciu slobodného vedeckého bádania a umeleckej činnosti a na sprístupnenie a šírenie novovytvorených sprostredkovaných poznatkov a umeleckých diel.

VŠMU je najväčším producentom krátkometrážnej filmovej tvorby na Slovensku. Okrem toho ročne uvedie približne 400 verejných produkcií v 6 priestoroch – tvorbu študentov a študentiek tak vidí 20 000 divákov.

Študentská tvorba a festivaly

Študentská tvorba a jej prezentácia patrí medzi základné piliere umeleckého vzdelávania študentov a študentiek. Preto VŠMU každoročne uskutočňuje množstvo verených podujatí vo svojich vlastných priestoroch, ale i v ďalších verejných inštitúciách.

VŠMU taktiež pravidelne organizuje festivaly, ktoré prezentujú tvorbu svojich študentov a študentiek, reprezentujú školu a umožňujú konfrontáciu mladých tvorcov a tvorkýň na domácej scéne i v medzinárodnom kontexte.

Chcem vedieť viac

Granty a projektová činnosť

Pre svoju umeleckú a výskumnú činnosť VŠMU získava každoročne pre svoje projekty značné prostriedky z rôznych dotačných a grantových schém. Iniciatívy, ktoré takýmto spôsobom vznikajú, významným spôsobom obohacujú kultúrno-umelecké aktivity školy vo vzťahu k širšej aj odbornej verejnosti.

Interný grantový program VŠMU je nástrojom inštitucionalizovanej podpory umeleckej a vedecko-výskumnej činnosti na pôde VŠMU. Cieľom IGP je podporovať a podnecovať spoluprácu medzi jednotlivými fakultami VŠMU. 

Habilitačné a inauguračné konania

Fakulty VŠMU sú oprávnené viesť konania v odboroch habilitačného a inauguračného konania, v ktorých môže žiadateľ či žiadateľka nadobudnúť umelecko-pedagogický alebo vedecko-pedagogický titul docent alebo profesor.

Habilitačné konania Vymenúvacie konania

Čestné doktoráty

Čestný akademický titul doctor honoris causa patrí medzi najvýznamnejšie ocenenia života a diela. Čestný doktorát udeľuje významným domácim a zahraničným osobnostiam Vedecká a umelecká rada VŠMU na základe návrhov predsedu rady či dekanov jednotlivých fakúlt VŠMU.

Edičné centrum

Vysoká škola múzických umení sa venuje tiež edičnej činnosti. Od roku 2011 ju zabezpečovalo Centrum umenia a vedy. Od roku 2023 prešla agenda edičnej činnosti pod Akademickú knižnicu VŠMU do edičného centra.