Rektor VŠMU

telefón:
02 2100 6200, KL. 200

rektor@vsmu.sk

Je absolventom štúdia filmovej vedy na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave (1984) a po vykonaní štátnej rigoróznej skúšky získal titul PhDr. (1985). Na docenta sa habilitoval v roku 1997 analytickou prácou o vývoji audiovizuálneho prostredia v Slovenskej republike. V roku 2014 bol vymenovaný za profesora.

Na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU pôsobil ako interný pedagóg v rokoch 1993 – 1998 na katedre filmovej vedy s hlavným zameraním na výučbu dejín svetového filmu. Od roku 2006 vyučuje na katedre produkcie audiovizuálneho umenia predmety zamerané na audiovizuálne prostredie (bakalársky stupeň) a na kultúrnu politiku v audiovízii (magisterský stupeň). Počas svojho pedagogického pôsobenia zastával viaceré vedúce pozície a akademické funkcie (vedúci katedry, predseda akademického senátu VŠMU, prodekan FTF, prorektor VŠMU, člen Vedeckej a umeleckej rady FTF, člen Rady VŠMU pre vnútorné hodnotenie kvality).

Ako filmový kritik od roku 1983 pravidelne publikoval odborné štúdie, recenzie a články najmä z oblasti slovenskej filmovej a televíznej tvorby. Jej hodnoteniu a historickému vývoju sa venoval aj po roku 1989 ako autor a spoluautor analytických štúdií pre viacerých slovenských aj zahraničných vydavateľov. Venoval sa aj systémovým riešeniam v audiovízii a kultúrnej politike v slovenskom aj v medzinárodnom kontexte. Je spoluautorom encyklopedickej monografie Filmové profily (Slovenský filmový ústav 1996) a odbornej publikácie Development of Slovak Audiovisual Landscape (1995, doplnené vydanie 1997, Eureka Audiovisuel). V roku 2008 vypracoval komplexný profil kultúrnej politiky SR pre medzinárodný projekt Compendium – komparatívny prehľad kultúrnych politík členských štátov Rady Európy. Je autorom kapitoly o filme pre nemecké vydanie publikácie o slovenskom umení a kultúre Slowakei/Slovensko (2009) aj pre Kultúrny profil Slovenska (MK SR, British Council a Visiting Arts v spolupráci s Univerzitnou knižnicou Bratislava, 2009). V časopise Kino/Ikon publikoval v rokoch 2014 a 2016 odborné štúdie o vývoji slovenskej kinematografie a jej legislatívneho a ekonomického zázemia po roku 1989.

V rokoch 1999 – 2002 zastupoval Slovenskú republiku v riadiacom výbore fondu Rady Európy Eurimages a v roku 2002 bol členom autorského kolektívu Národnej správy o kultúrnej politike SR pre Radu Európy. Pôsobil ako člen porôt viacerých medzinárodných filmových festivalov (novinárska porota MFF Benátky, súťaž dokumentárnych filmov MFF Karlove Vary, hlavná súťaž MFF Zlín, Art Film Trenčianske Teplice). Publikoval odborné štúdie v katalógoch zahraničných filmových festivalov a prehliadok (Taliansko, Francúzsko, Nemecko). V rokoch 1992 – 1997 bol spoluzakladateľom a riaditeľom medzinárodného filmového festivalu Fórum v Bratislave.

V minulosti zastával riadiace pozície v Slovenskom filmovom ústave (riaditeľ 1991 – 1993), v Slovenskej televízii (riaditeľ koncepcie a stratégie 1998 – 2000) a na Ministerstve kultúry SR (generálny riaditeľ sekcie médií a audiovízie 2001 – 2002). Po zriadení Audiovizuálneho fondu sa v roku 2009 stal jeho riaditeľom a túto funkciu vykonával do januára 2023.

Je zakladajúcim členom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a v januári 2023 bol zvolený za jej viceprezidenta.