Etická rada VŠMU

Etická rada Vysokej školy múzických umení je poradný orgán rektora zriadený v súlade s Etickým kódexom VŠMU.

Etická rada má päť stálych členov – troch členov zo zamestnaneckej časti akademickej obce VŠMU, jedného člena zo študentskej časti akademickej obce VŠMU a jedného člena, ktorý nie je súčasťou akademickej obce VŠMU. Všetkých stálych členov vymenúva a odvoláva rektor na návrh oprávnených subjektov – dekanov fakúlt, Správnej rady VŠMU a študentskej časti Akademického senátu VŠMU.

V pôsobnosti Etickej rady je posudzovanie a prerokovávanie podnetov zo strany členov akademickej obce a zamestnancov VŠMU týkajúcich sa porušenia Etického kódexu. Činnosť rady upravuje Rokovací poriadok Etickej rady VŠMU.

Zloženie Etickej rady

Etická rada VŠMU aktuálne zasadá v nasledovnom zložení:

• predseda: Mgr. Tibor Búza, manažér a dramaturg, nominovaný Správnou radou VŠMU
  • doc. Alena Bodingerová, ArtD., pedagogička FTF VŠMU
  • doc. Katarína Šafaříková, ArtD., pedagogička DF VŠMU
  • Mgr. art. Jana Nagy – Juhász, ArtD., pedagogička HTF VŠMU
  • Bc. Mário Houdek, študent DF, člen Etickej rady za študentskú časť akademickej obce

Uznesenia Etickej rady

• Uznesenie Etickej rady zo dňa 23. 3. 2022

K podetu prof. Ľudovíta Labíka, ArtD. zo dňa 1. 3. 2022:

Vaším podnetom na Etickú radu zo dňa 1. 3. 2022 sa členovia rady zaoberali na stretnutí 23. 3. 2022. Následne si členovia vyžiadali doplňujúce materiály, konkrétne celú zápisnicu z rokovania Akademického senátu Vysokej školy múzických umení – Filmovej a televíznej fakulty zo dňa 2. 11. 2017. Po jej preštudovaní a viacerých rozhovoroch dospeli členovia Etickej rady hlasovaním k jednohlasnému rozhodnutiu a označili Váš podnet za NEOPODSTATNENÝ.

V kontexte uvedených podkladov sme presvedčení, že nedochádza k diskriminácii študentov AVFX. Pre vznik filmu je nevyhnutné skĺbiť celý rad umeleckých a kreatívnych profesií, zároveň si ale príprava a proces vzniku audiovizuálneho diela vyžaduje jasné a presné procesné postupy, ktoré sú medzinárodne definované a akceptované. Je nevyhnutné tieto postupy dodržiavať aj pri snahe o získavanie grantov a príprave financovania jednotlivých projektov. Sme presvedčení, že pravidlá fakulty tento proces nastavili správne, o čom svedčí aj reakcia zainteresovaných zo spomínanej zápisnice z roku 2017.

Tibor Búza, predseda Etickej rady VŠMU

Legislatíva a predpisy