Insígnie VŠMU

Akademické insígnie sú symbolom historických tradícií, akademickej samosprávy Vysokej školy múzických umení a jej fakúlt, právomocí rektora, prorektorov, dekanov a prodekanov.

Insígnie Vysokej školy múzických umení v Bratislave sú:

  • žezlo s alegorickými postavami troch stojacich múz držiacich atribúty fakúlt – lýru, masku a filmový kotúč, nad ich hlavami je štylizovaný Bratislavský hrad
  • reťaz rektora s motívom múzy
  • reťaze prorektorov, dekanov a prodekanov
  • historická pečať
  • taláre akademických funkcionárov
Žezlo VŠMU od slovenského sochára Rudolfa Pribiša – Fotografia: Štefan Komorný
Detail hlavice žezla s postavami troch múz nesúcich atribúty fakúlt VŠMU – Fotografia: Štefan Komorný

Autorom žezla a reťazí je slovenský akademický sochár, monumentalista a medailér Rudolf Pribiš (1913 – 1984). Pribiš obohatil slovenské povojnové sochárstvo o reliéfne zobrazenia významných historických udalostí. Medzi jeho najznámejšie diela patria bronzové dvere obradnej siene pamätníka na bratislavskom Slavíne či reliéfy na dverách v Sieni federácie na Bratislavskom hrade. Patril medzi priekopníkov slovenskej medailérskej tvorby. Navrhol a realizoval insígnie a medaily viacerých vysokých škôl. Okrem VŠMU realizoval insígnie aj pre Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave či pre Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Autorom slávnostných talárov akademických funkcionárov je slovenský kostýmový výtvarník a scénograf, dlhoročný pedagóg Divadelnej fakulty VŠMU – Peter Čanecký (1957). Taláre rektora a prorektorov sú čierne s červenými detailami, barety sú čierne. Taláre dekanov a prodekanov sú čierne s belasými detailami, ich barety sú taktiež čierne.