Kto je kto na škole?

Vysoká škola múzických umení je s necelou tisíckou študentov a s približne 350 zamestnancami jednou z tých menších vysokých škôl na Slovensku. Vďaka tomu na škole panuje priateľská až rodinná atmosféra a vzťahy medzi študentami a pedagógmi a vedením školy sú osobnejšie.

Aby sme vám uľahčili orientáciu v akademickej hierarchii, na tejto stránke nájdete prehľad osôb, s ktorými sa počas vášho štúdia budete na pôde školy stretávať. Ich úlohy a kompetencie určuje zákon o vysokých školách a tiež vnútorné predpisy VŠMU a jej fakúlt. Ich kontaktné informácie nájdete v sekcii Kontakty.

Študijné oddelenie

Je najbližším spojením medzi študentom a školou. Eviduje, kontroluje a archivuje študijnú agendu. Študijné referentky spracúvajú väčšinu študijnej administratívy – koordinujú zápisy, vykonávajú priebežnú kontrolu štúdia, vydávajú potvrdenia o štúdiu a iné potvrdenia a úradné dokumenty, uchovávajú zložku študenta, ktorá musí obsahovať všetky informácie o priebehu a zmenách v rámci štúdia. Všetky potvrdenia a žiadosti je potrebné predložiť študijnému oddeleniu. 


Ročníkový vedúci / Ročníková vedúca

Každý ročník zvykne mať svojho ročníkového vedúceho. Je čosi ako triedny učiteľ. Je prvým bodom kontaktu, ak si neviete poradiť s problémom a v študijnom poriadku ste nezistili, ako ho máte riešiť. Ročníkový vedúci usmerňuje priebeh štúdia a aktivít daného ročníka, komunikuje so študentmi ohľadom toho, čo ich v danom ročníku čaká a je komunikačným prostredníkom medzi študentmi a katedrou. Vie o problémoch študentov, týkajúcich sa neplnenia študijných povinností, vie ich usmerniť a odkázať na ďalšie osoby, ak problém nie je v jeho kompetencii riešiť. 


Študijný poradca / Študijná poradkyňa

Usmerňuje študenta pri voľbe a priebehu štúdia. Uchádzačom o štúdium sprostredkuje informácie o možnostiach štúdia a procesných záležitostiach. Študentom pomáha s ich individuálnym študijným plánom, poskytuje rady ohľadom výberových predmetov, ohľadom vhodnosti absolvovania stáží a i. 


Tajomník / Tajomníčka katedry / ateliéru 

Má na starosti administratívnu agendu katedry alebo ateliéru. Pripravuje prijímacie konanie na katedre, v súčinnosti s pedagógmi a tajomníkmi iných katedier a ateliérov vytvára rozvrhy, koordinuje organizáciu štátnych skúšok, v prípade potreby aj bežných skúšok, sprostredkuje spojenie medzi pedagógmi a študentmi v prípade zmien vo výučbe. Niekedy je funkcia tajomníka katedry kumulovaná s funkciou študijného poradcu.


Vedúci / Vedúca katedry / ateliéru

Organizuje fungovanie katedry alebo ateliéru. V súčinnosti s garantmi štúdia, vedením fakulty a školy nastavuje koncepciu študijných programov. Za katedru schvaľuje všetky žiadosti študentov a študijné dokumenty, navrhuje študentom ocenenia za vynikajúce výsledky a pod. Komunikuje členom katedry informácie z kolégií dekana, je spojením medzi katedrou a vedením fakulty a školy. Organizuje katedrové stretnutia a v spolupráci s garantom študijného programu zodpovedá za napĺňanie kritérií štúdia v zmysle platnej akreditácie študijných programov spadajúcich pod katedru.


Prodekani / Prodekanky

Každá fakulta má niekoľkých prodekanov, ktorí zastupujú dekana. Dekan ich poveruje najmä vytváraním koncepcie a metodickým riadením pedagogického a vzdelávacieho procesu, rozvoja výskumnej činnosti a získavania grantov, koordinácie zahraničných stykov a stykov s inými inštitúciami, organizáciou umeleckej činnosti a akreditácie, evaluácie a rozvoja fakulty.

Prodekan, v ktorého agende je vzdelávanie koordinuje študijné záležitosti fakulty. Zverejňuje informácie o štúdiu, komunikuje s katedrami o termínoch a podkladoch pre prijímacie pohovory, štátne skúšky a pod. Vo funkcii predsedu štipendijnej aj disciplinárnej komisie zvoláva obe komisie. Rieši závažné situácie, napríklad nedodržiavanie študijného poriadku so študentmi. 

Prodekan pre zahraničie koordinuje program Erasmus+ na úrovni fakulty (prichádzajúcich aj odchádzajúcich študentov). Má na starosti medzinárodnú spoluprácu na rôznych úrovniach, sprostredkuje kontakty so zahraničnými hosťami, hosťovania študentských inscenácii v zahraničí, zahraničné pracovné stáže. Úzko spolupracuje s inštiucionálnym koordinátorom programu Erasmus+. Sprostredkuje informácie o možnostiach štúdia v zahraničí a rieši administratívnu agendu súvisiacu s uznávaním zahraničných mobilít. 

Prodekan pre umeleckú a vedeckú činnosť prichádza do kontaktu predovšetkým so študentmi doktorandského stupňa, ktorých koordinácia spadá pod jej agendu. Spolupracuje tiež so školskou knižnicou na organizácii vzdelávacích seminárov k práci so zdrojmi a s edičným oddelením na príprave školských publikácií. V spolupráci s katedrami podporuje organizáciu konferencií, workshopov a pod., ale aj účasť na týchto podujatiach.


Dekan / Dekanka

Najvyššia inštancia fakulty. Jeho schváleniu podliehajú všetky dôležité procesy na fakulte. Dekan schvaľuje návrhy komisií na prijatie študentov, žiadosti o odklad zápisu, o prerušenie štúdia, návrhy štipendijnej komisie a ďalšie. Zodpovedá za celkové napĺňanie a udržiavanie štatútu fakulty. 

Dekana volí fakultný akademický senát a do funkcie ho vymenúva rektor. Pri slávnostných akademických obradoch dekana oslovujú „Vaša spectabilita“.


Rektor / Rektorka

Rektor je najvyšším predstaviteľom vysokej školy. Zastupuje celú inštitúciu, koná v jej mene a zodpovedá akademickému senátu, ktorý ho aj volí. Prezident SR vymenúva a odvoláva rektorov všetkých verejných vysokých škôl. Pri slávnostných akademických obradoch rektora oslovujú „Vaša magnificencia“. V prípade študentov rektor rozhoduje o znížení alebo odpustení školného.


Prorektori / Prorektorky

Prorektori sú zástupcami rektora. Ich pracovné portfóliá rámcovo kopírujú činnosť prodekanov, s ktorými úzko spolupracujú. Pri slávnostných akademických obradoch prorektori používajú oslovenie „Vaša honorabilita“.


Kvestor / Kvestorka

Úlohou kvestora je najmä v zabezpečenie bezproblémového hospodárskeho a administratívneho chodu školy. Je priamo podriadený rektorovi a medzi jeho hlavné oblasti pôsobenia patria najmä finančné a materiálové zabezpečenie školy, dodržiavanie finančného hospodárenia univerzity v súlade s platnými predpismi, oblasť ľudských zdrojov, prevádzky budov a príprava podkladov pre rozhodovanie akademických funkcionárov. 


Akademický senát

Akademický senát je jedným z orgánov akademickej samosprávy. Na VŠMU pôsobia tri „malé“ fakultné senáty a jeden „veľký“ celoškolský senát.

Členmi Akademického senátu VŠMU sú zástupcovia akademickej obce vrátane dvoch študentov za každú fakultu.

Senát plní úlohy, ktoré mu určuje zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách. Rozhoduje o akademických procesoch, prerokúva a schvaľuje návrhy rektorky a dekanov alebo iných zložiek. Má rozhodovaciu právomoc s celoškolskou pôsobnosťou a slúži aj ako poradný a podporný orgán pre vedenie školy.