Festival Áčko

Festival ÁČKO je súťažnou prehliadkou školských audiovizuálnych diel, vytvorených ako súčasť výučby študijných programov v odbore filmové umenie a multimédia. V roku 2023 sa koná jeho 27. ročník.

Áčko organizačne zabezpečuje festivalový štáb, ktorý tvoria študenti druhého ročníka Katedry produkcie a distribúcie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Účasť na tomto podujatí býva pre mladých tvorcov prvým krokom do sveta domácich a zahraničných festivalov, podporuje ich schopnosť vzájomne spolupracovať v rámci Slovenska a zahraničia. Ich študentskú tvorbu festival predstavuje potenciálnym producentom a distributérom.

Festival Áčko je otvorený aj verejnosti, filmovým nadšencom a záujemcom o štúdium na škole. Zúčastňujú sa nielen projekcií, ale aj diskusií medzi poslucháčmi a odborníkmi o súčasných trendoch v kinematografii. Súčasťou festivalu sú bloky súťažných a nesúťažných diel, prehliadka produkcie zahraničných filmových škôl, masterclassy slovenských a zahraničných filmových odborníkov, workshopy a bohatý sprievodný program (predstavenia v spolupráci s Divadelnou fakultou VŠMU, výstavy, čítačky študentov scenáristickej tvorby a pod.).

O víťazoch súťažných sekcií rozhoduje Malá porota zložená zo študentov Katedry audiovizuálnych štúdií a filmovej kritiky a Veľká porota z predstaviteľov Literárneho fondu, organizácií ako LITA či SAPA a aktívnych tvorcov slovenskej audiovízie. Veľká porota má právo udeliť ceny za najlepší film, najlepší hraný film, najlepší dokumentárny film, najlepší animovaný film, najlepší scenár, najlepšiu kameru, najlepší zvuk, najlepší strih, najlepšie vizuálne efekty a najlepší divácky film. Ceny môžu byť udelené iba študentom vysokých škôl.

Jednou z významných tematických sekcií festivalu bola v roku 2018 prehliadka filmov Storočnica Jána Kadára k nedožitým stým narodeninám oscarového slovenského režiséra (Obchod na Korze).

Festival Áčko nie je len prehliadkou v kine KLAP. V spolupráci školy a Sokratovho inštitútu putuje po súťažnej prehliadke na pôde fakulty s výberom úspešných titulov po Slovensku (Ozveny Áčka). Súčasťou projekcií je lektorský úvod poslucháčov katedry audiovizuálnych štúdií a diskusia s tvorcami. Diváci tak majú jedinečnú možnosť spoznať študentskú tvorbu.

Jednou z najúspešnejších je hraná snímka Michala Blaška Atlantída 2013, ktorá v roku 2017 postúpila spomedzi 2 400 študentských filmov z celého sveta na festival v Cannes, v sekcii Cinéfondátion a na festivale Áčko 2017 získala Cenu SAPA – najlepší film, Cenu Lita – najlepšia réžia, Cenu Literárneho fondu – najlepší scenár, Cenu Studio 727 – najlepšia kamera a Cenu divákov.

Festival finančne podporuje Audiovizuálny fond.