Fakulty a pracoviská

Vysoká škola múzických umení v Bratislave má tri fakulty: Divadelnú, Filmovú a televíznu a Hudobnú a tanečnú fakultu. Svojim študentom a študentkám ponúkajú rozvoj ich individuálneho talentu v takmer 125 rôznych študijných plánoch a zameraniach na troch stupňoch vysokoškolského štúdia: bakalárskom, magisterskom a doktorandskom.

Okrem toho má VŠMU niekoľko pracovísk s celoškolskou pôsobnosťou, ktoré riadi RektorátAkademickú knižnicu, Katedru jazykov a Inštitút teórie divadla, filmu a hudby.

Fakulty

Divadelná fakulta

Budova Divadelnej fakulty
Budova Divadelnej fakulty na Svoradovej ulici 4. – Fotografia: Štefan Komorný.

Poslaním Divadelnej fakulty je rozvíjať talent a schopnosti študentov všetkých divadelných profesií, vzdelávať ich a podporovať ich záujmy. Spoločným jadrom aktivít fakulty je tvorivá umelecká činnosť a jej reflexia, ktorá sa uskutočňuje v rámci vyučovacieho procesu i mimo neho.

Divadelnú fakultu absolvovali mnohé výrazné osobnosti divadla – herci a herečky, režiséri a režisérky, dramaturgovia a dramaturgičky, scénografi a scénografky, kostýmoví výtvarníci a kostýmové výtvarníčky a ďalší tvorcovia, ktorí pôsobia nielen v oblasti činoherného, ale aj bábkového a iných druhov divadla. Počas sedemdesiatich rokov existencie to predstavuje nemalý výpočet mien, ktoré sa zapísali do histórie a aj dnes tvoria v kamenných aj nezávislých divadlách, vo filme či v televízii. Na fakulte sa tiež vzdelávajú budúci aktéri z oblasti divadelného manažmentu, ktorí sa okrem činnosti priamo v divadlách podieľajú aj na organizácii festivalov a podujatí v celom spektre kultúrnych aktivít. Nemenej dôležitou súčasťou fakulty sú aj študenti a študentky divadelných štúdií – divadelní kritici a teatrológovia. 

Chcem vedieť viac

Filmová a televízna fakulta

Budova FIlmovej a televíznej fakulty na Svoradovej ulici 2/A. – Fotografia: Štefan Komorný.

Filmová a televízna fakulta je najstaršia a najprestížnejšia filmová škola na Slovensku. Sformovala väčšinu najvýznamnejších súčasných slovenských filmárov mladšej generácie, ktorí sú uznávaní a oceňovací v medzinárodnom filmárskom kontexte.

Fakulta podporuje súčasné trendy v kinematografii, ale zachováva si aj invenciu, remeslo a hodnoty získané počas vyše päťdesiatročnej existencie filmových odborov na VŠMU. Otvára dvere všetkým, ktorí ešte dúfajú, že je možné vyhnúť sa povrchnosti a tvorivo naplniť potrebu umeleckej reflexie sveta, pre všetkých tých, ktorí v sebe spájajú osobnú citlivosť spolu s intelektom, vnútornú spontaneitu i zmysel pre formálne experimenty.

Štúdium v umeleckých programoch je založené predovšetkým na tvorbe študentských hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Pedagógovia k študentom pristupujú individuálne v snahe podporiť ich jedinečný talent, umelecký a osobnostný rozvoj, originálny pohľad na svet, vlastný rukopis a túžbu prinášať na plátno odvážne príbehy o svete, v ktorom žijú. V teoretickom študijnom programe Audiovizuálne štúdiá sa študenti pripravujú na dráhu filmových teoretikov a kritikov.

Chcem vedieť viac

Hudobná a tanečná fakulta

Historická budova Hudobnej a tanečnej fakulty na Zochovej 1. – Fotografia: Štefan Komorný.

Hudobná a tanečná fakulta vznikla spolu s Vysokou školou múzických umení už v roku 1949. Od svojho vzniku umožňuje vrcholné vzdelávanie špičkových talentov v oblasti hudby a tanca. Jej poslaním je výchova koncertných umelcov, spevákov, skladateľov, dirigentov, muzikológov, dramaturgov, manažérov, tanečných umelcov a choreografov. Fakulta ponúka možnosť štúdia v takmer troch desiatkach študijných plánov. 

Hudobná a tanečná fakulta výrazne prispela k profilácii mnohých generácií predstaviteľov profesionálneho hudobného a tanečného života. Mnohí renomovaní slovenskí umelci, pedagógovia a teoretici patria medzi absolventov fakulty a úspešne ju reprezentujú doma aj v zahraničí.

Fakulta sídli v eklektickej budove z konca 19. storočia, ktorú navrhol pre vtedajšie francúzske reálne gymnázium budapeštiansky architekt Ignác Alpár. Budova neskôr slúžila ako sídlo Československého rozhlasu. Dnes je jej súčasťou aj nová Koncertná sieň Dvorana s kapacitou 150 miest, Malá koncertná sála a moderná tanečná sála. 

Počas štúdia študenti prezentujú svoje výsledky na koncertoch a predstaveniach, domácich i zahraničných súťažiach, zúčastňujú sa majstrovských kurzov a účinkujú s renomovanými telesami nielen v Bratislave, ale aj v ďalších mestách Slovenska. Fakulta pravidelne pripravuje rôznorodé podujatia s domácou aj medzinárodnou účasťou.

Chcem vedieť viac

Pracoviská s celoškolskou pôsobnosťou

Rektorát

Budova Rektorátu VŠMU na Ventúrskej 3. – Fotografia: Štefan Komorný.

Rektorát je výkonným útvarom VŠMU. Zabezpečuje hospodársku a administratívnu činnosť a pripravuje podklady pre rozhodnutia rektora, prorektorov a kvestora a zabezpečuje výkon týchto rozhodnutí. Svojou činnosťou usmerňuje jednotlivé súčasti VŠMU. 

Pracoviská rektorátu zabezpečujú ekonomickú, účtovnú, personálnu, prevádzkovú a právnu agendu. Medzi ďalšie oblasti v pôsobnosti rektorátu patria: archív a registratúrne stredisko, bezpečonosť a ochrana zdravia pri práci, medzinárodné vzťahy a informačné a komunikačné technológie. 

Rektorát sídli v gotickej budove z prvej polovice 15. storočia, ktorá slúžila ako sídlo Academie Istropolitany, prvej univerzity založenej na území dnešného Slovenska (1465-67).

VŠMU tiež uchováva pápežskú bulu, ktorou v roku 1465 pápež Pavol II. poveril na žiadosť Mateja Korvína ostrihomského a pécskeho arcibiskupa založením univerzity v Uhorsku. Sídlom univerzity sa stali meštianské domy na dnešnej Ventúrskej ulici v Bratislave. Budova v ktorej Rektorát sídli je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. 

Kontakty

Inštitút teórie divadla, filmu a hudby

Od roku 2020 je súčasťou aj Inštitút teórie divadla, filmu a hudby, pracovisko zriadené za účelom zabezpečovania výučby v spoločnom univerzitnom študijnom programe s názvom Teória divadla, filmu a hudby.

Činnosť Inštitútu je úzko prepojená so vzdelávacím a výskumným procesom na všetkých troch fakultách VŠMU a prináša viaceré výhody interdisciplinárného štúdia.

Chcem vedieť viac

Akademická knižnica VŠMU

Zrekonštruované priestory Akademickej knižnice VŠMU na Zochovej 1. – Fotografia: Jakub Gulyas

Akademická knižnica je vedecko-informačným, bibliografickým, poradenským a vzdelávacím pracoviskom VŠMU špecializovaným pre oblasť umeleckej praxe, dejín a teórie hudobného, tanečného, divadelného, filmového umenia a intermédií.

Zameriava sa najmä na poskytovanie knižnično-informačných služieb registrovaným používateľom na VŠMU, a to vysokoškolským pedagógom, vedecko-výskumným pracovníkom, doktorandom, študentom i odbornej verejnosti z oblasti umenia. Zúčastňuje sa na tvorbe, udržiavaní a sprístupňovaní súborných katalógov knižníc.

Podieľa sa na evidovaní umeleckej a publikačnej činnosti VŠMU v centrálnych registroch a zabezpečuje bibliografické spracovanie a uchovávanie záverečných a kvalifikačných prác. Knižnica sa tiež okrem iného poskytuje elektronické rešeršné a referenčné služby a metodickú podporu a prednáškovú činnosť v oblasti informačného vzdelávania. 

Knižnica v roku 2019 prešla zásadnou rekonštrukciou a modernizáciou. Knižničný fond na konci roku 2020 obsahoval dovedna takmer 110-tisíc položiek.

Od roku 2023 pod Akademickú knižnicu prešla aj agenda publikačnej činnosti.

Chcem vedieť viac

Katedra jazykov

Katedra jazykov pôsobí na všetkých troch fakultách VŠMU. Jej úlohou je zabezpečovať výučbu odborného jazyka pre študentov, s cieľom podporiť ich mobilitu, ako aj ich ďalšie uplatnenie na pracovnom trhu.

Katedra jazykov v súčasnosti zabezpečuje výučbu anglického, nemeckého, francúzskeho a talianskeho jazyka so zameraním na odbornú jazykovú prípravu a tiež výučbu slovenčiny pre zahraničných študentov. Pedagógovia katedry tiež v rámci svojich možností pokrývajú potreby rektorátu a jednotlivých fakúlt v oblasti tlmočenia a prekladu.

Chcem vedieť viac