Festival Orfeus

Katedra skladby a dirigovania na Hudobnej a tanečnej fakulte organizuje podujatia určené na prezentáciu tvorby študentov VŠMU a najmladšej generácie hudobných skladateľov.

Orfeus

Študentský festival súčasnej hudby Orfeus vznikol na pôde Katedry skladby a dirigovania HTF VŠMU v spolupráci s jej Kanceláriou umeleckej produkcie. Počas svojej existencie poskytol priestor na umeleckú profiláciu nielen študentov skladby, ale aj budúcich profesionálnych dirigentov, spevákov a inštrumentalistov. V akademickom roku 2021/22 sa uskutočnil jeho už 21. ročník.

Študenti jednotlivých odborov každý rok uvádzajú novovzniknuté diela z produkcie študentov skladby, zakaždým venované konkrétnej tematike ako napríklad Parížska šestka, slovenskí avantgardisti Tadeáš Salva a Ivan Parík, či George Gershwin a Leonard Bernstein. Súčasná tvorba mladých skladateľov sa dostáva do konfrontačného dialógu s dielom vybranej skladateľskej osobnosti.

Festival okrem koncertov ponúka aj odborné semináre a špeciálne programy pre žiakov základných umeleckých škôl pod názvom Orfeus Junior.

Orfeus je dôkazom, že nastupujúcim generáciám umelcov nie je ich vlastná profesionálna budúcnosť ani budúcnosť hudby na Slovensku ľahostajná a sú schopní vytvoriť dostatočný priestor na jej prezentáciu a prispieť tak k jej napredovaniu.


AsynChrónie

Mladším “súrodencom“  študentského festivalu Orfeus je prehliadka mladých skladateľov AsynChrónie. Prehliadka vznikla v roku 2015 ako ambiciózny projekt zástupcov najmladšej skladateľskej generácie Petra Javorku a Lenky Novosedlíkovej. Festival sa realizoval pod hlavičkou Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU do roku 2021.

Ambíciou festivalu AsynChrónie bolo ponúkať prehľad tvorby najmladšej skladateľskej generácie, ktorá už síce ukončila vysokoškolské alebo konzervatoriálne štúdiá, no, slovami organizátora Petra Javorku, „takpovediac ,visia v medzipriestore‘ – už neprezentujú svoju tvorbu na festivale Orfeus, ale zatiaľ ani na Melos Éthos“. Počas štyroch ročníkov sa organizátorom podarilo ponúknuť v programe hosťa zo všetkých štátov V4. Po Brno Contemporary Orchestra, komorných orchestroch zo Slovenska, maďarskom Quaartsiluni ansámbli prijal v roku 2018 pozvanie poľský performer a improvizátor Cezary Duchnowski.

Festival AsynChrónie je určený predovšetkým študentom konzervatórií a vysokých hudobných škôl na Slovensku, čerstvým absolventom štúdia skladby, pre konfrontáciu názorov aj študentom ďalších vysokých škôl humanitného alebo umeleckého zamerania, muzikológom, hudobným teoretikom.