Festival Istropolitana Projekt

Istropolitana Projekt je medzinárodným festivalom, ktorý študentom a samotnej Divadelnej fakulte VŠMU dáva možnosť priestoru pre rozšírenie edukačného procesu o výmenu a kultúrny dialóg, ako aj priestor pre praktickú výučbu produkcie a festivalového manažmentu.

V akademickom roku 2017/2018 sa uskutočnil už 22. ročník festivalu, ktorého tradícia sa začala roku 1977. Vo svojej dvojročnej periodicite ponúka študentom divadelných škôl výnimočnú možnosť medzinárodnej konfrontácie prác, názorov a tvorby s verejnosťou. Zúčastňujú sa ho divadelné školy z celého sveta, s dôrazom na európske divadelné školy.

23. ročník festivalu postihla globálna pandémia a uskutočnil až po vyše dvoch rokoch príprav v hybridnej forme v netradičnom jesennom termíne – v septembri 2021.

Komunikačná kampaň 23. ročníka festivalu (2O21)

Festival je v stredoeurópskom priestore unikátnou platformou na stretávanie sa našich študentov, mladých divadelníkov s autoritami divadelného školstva, publikom i svojimi kolegami. Zároveň svojím mladým temperamentom rozširuje divadelnú kultúru medzi mladých ľudí, ktorých oslovuje netradičnými formami a približuje im jazyk divadla spôsobom, aby si ho obľúbili a vyhľadávali aj po skončení tohto festivalu, čo má synergický efekt v rámci fakulty v celoročnom prevádzkovaní Divadla Lab.

Istropolitana Projekt je svojím charakterom i ambíciami významnou udalosťou v kontexte divadelného školstva aj kultúry v regióne Strednej Európy a je jediným projektom svojho druhu na Slovensku.

Za posledných desať rokov (2009 – 2019) sa uskutočnilo päť ročníkov, ktoré transformovali festival do jeho súčasnej podoby. Práve vznik katedry divadelného manažmentu a jej dynamický rozvoj pod vedením pedagogičiek Svetlany Waradzinovej, Zuzany Stranovskej a Jany Javorskej podnietil viaceré inovácie a zmeny v organizácii festivalu. Produkcia a organizácia festivalu sa dostala na vysokú profesionálnu úroveň, rozšírila sa jeho štruktúra z čisto divadelného na multižánrové umelecké edukačné podujatie.

Okrem dôrazu na kvalitu dramaturgie festivalu a výberu hostí, organizátori v posledných rokoch dbajú na otvorenie a presah festivalu k širokej verejnosti: festival sprevádzajú nápadité a často provokatívne reklamné kampane, ktoré získavajú ocenenia za kreativitu a efektivitu (v spolupráci s agentúrou Made by Vaculik); Istropolitana Projekt vykročil z priestorov školy na scény väčšiny bratislavských divadiel; študenti organizujú pouličné sprievody a vystúpenia, usporadúvajú aktivity vo verejnom priestranstve (napríklad VŠMU Stage na Hviezdoslavovom námestí či v novovybudovanom parku na Svoradovej).



Najvýraznejšou zmenou poslednej dekády je súťažný charakter festivalu. O inscenáciách v hlavnom programe rozhoduje jednak porota zložená z renomovaných divadelníkov (napr. Patrice Pavis, Sylvia Huszár, John Ginman, Petr Christov, Fernando Gomez Grande) a jednak študentská porota zložená zo študentov divadelného umenia z celého sveta.

Atmosféra 22. ročníka festivalu (2018).

Študenti všetkých študijných programov dostávajú veľký priestor v dramaturgickej a programovej rade podujatia, čím preberajú aj veľkú zodpovednosť za kreovanie idey a obrazu Istropolitana Projektu. Práca jednotlivých tímov festivalu je koordinovaná študentmi magisterského stupňa štúdia divadelného manažmentu, ktorí v spolupráci s pedagógmi pripravujú a realizujú fundraising, marketing a produkciu festivalu, čím získavajú aj potrebné zručnosti a schopnosti, ktoré ich pripravujú do reálnej praxe. Posledných šesť rokov je festival držiteľom tzv. EFFE Label (Europe for Festival – Festival for Europe) udeľovaného Európskou asociáciou festivalov v Bruseli pre najvýznamnejšie európske festivaly, angažujúce sa v umení, rozvoji komunity a otvorenosti medzinárodnému prostrediu.