Zápis

Zápis sa uskutočňuje pred začiatkom výučbovej časti zimného semestra akademického roka prostredníctvom Akademického informačného systému VŠMU.

Základné informácie

Zapísať sa na štúdium je vašou prvou povinnosťou v novom akademickom roku. Realizovaním zápisu potvrdzujete, že budete študovať vo vybranom študijnom programe a študijnom pláne.

Súčasťou zápisu je aj evidencia povinne voliteľných (B) a výberových predmetov (C) do zápisného listu, čím si vytvárate trajektóriu svojho štúdia. Povinné predmety si spravidla nezapisujete, študijné referentky vám ich vložia do zápisných listov – ak nájdete v tejto časti chybu alebo ste v uplynulom roku neabsolvovali povinný predmet a potrebujete si ho opakovane zapísať, kontaktujte študijnú referentku.

Je potrebné dbať na to, aby vám počet kreditov, ktoré môžete získať za (úspešne) absolvované predmety stačil na splnenie podmienky na pokračovanie v štúdiu.

DÔLEŽITÉ

  • Na pokračovanie v štúdiu musíte v každom semestri získať minimálne 15 kreditov
  • Na pokračovanie v štúdiu v ďalšom roku štúdia musíte spolu za oba semestre získať minimálne 40 kreditov.
  • Štandardná záťaž študenta za akademický rok je 60 kreditov (za semester 30 kreditov)
  • Celkovo potrebujete získať minimálne 180 kreditov v bakalárskom a doktorandskom stupni štúdia a minimálne 120 kreditov v magisterskom stupni štúdia
Pozor!
Čo sa stane ak nevykonáte zápis?
Ak sa nedostavíte na zápis osobne alebo nevykonáte elektronický zápis ani sa nedostavíte na zápis po písomnej výzve študijného oddelenia do 10 dní od doručenia výzvy, znamená to, že ste zanechali štúdium.

Harmonogram zápisov 2023/2024

Harmonogram zápisov pre ak. rok 2023/2024 je k dispozícii tu.

Študijné plány 2023/2024

Študijné plány pre ak. 2023/2024 sú k dispozícii tu.


Začínam študovať na VŠMU – osobný zápis

Zápisy na štúdium sa konajú v prvých septembrových týždňoch pred začiatkom výučby v zimnom semestri.

Osobný zápis je určený novým študentom a študentkám. Je potrebné sa riadiť harmonogramom zápisov. Informáciu o presnom termíne zápisu zasiela študentom aj študijné oddelenie.

Z vážnych dôvodov (choroba, úmrtie blízkej osoby a pod.) v súlade s Čl. 10 a bodmi 3) a 4) Študijného poriadku DF môže študent oficiálne požiadať o náhradný termín zápisu, žiadosť adresuje dekanovi fakulty.

Na zápise podpíšete zápisný list (viď sekciu nižšie), odovzdáte podpísané čestné vyhlásenie o ďalšom štúdiu (o tom, či študujete alebo nie na inej škole/v inom študijnom programe na VŠMU), podpíšete súhlas s použitím osobných údajov, ak potrebujete, dostanete potvrdenia o návšteve školy a môžete si vyzdvihnúť ISIC kartu/prolongačnú známku.

POKYNY

Na zápis si prineste:

  • občiansky preukaz
  • 1 fotografiu (rozmer cca 5 x 6 cm pre osobnú zložku)!
  • vytlačený a vyplnený formulár Čestné vyhlásenie o súbežnom štúdiu
  • notársky overenú kópiu maturitného vysvedčenia (ak ste ju nedoručili pri podávaní prihlášky resp. následne po obdržaní)

DÔLEŽITÉ

  • Školské konto – po zápise vám systém vygeneruje prihlasovacie údaje k školskému kontu Office 365, ktorého súčasťou bude vaša školská e-mailová adresa. Pre komunikáciu v rámci školského prostredia používajte výhradne školskú adresu!
  • Študijný poriadok – vo vlastnom záujme sa oboznámte so Študijným poriadkom DF VŠMU, je to najdôležitejší dokument, ktorý upravuje všetky náležitosti štúdia.
Dobrá rada
Na zápis prichádzajte včas!
Ak sa zápisu zúčastňujete osobne, dbajte na to, aby ste prišli načas. Na začiatku zápisu študijné referentky, pedagógovia katedry a prodekan pre štúdium hovoria dôležité informácie o organizácii akademického roka. Nezmeškajte ich!


Pokračujem v štúdiu – elektronický zápis

Od akademického roka 2020/2021 bolo študentom Divadelnej fakulty umožnené vykonať zápis aj elektronicky.

Pokračujúci študenti a študentky realizujú zápis elektronicky. Aj elektronický zápis sa riadi harmonogramom zápisov.

V rámci elektronického zápisu potvrdíte v systéme AiS, že súhlasíte s výsledkami štúdia, ktoré boli zaevidované v systéme za uplynulý akademický rok a potvrdíte, že budete pokračovať v štúdiu v nasledujúcom ak. roku.

POKYNY

  1. V termíne určenom na elektronický zápis sa jednoducho zapíšete cez AIS2. Tu je návod, ako na to. Možnosť vkladať a odoberať predmety do/zo zápisného listu nie je viazaná na samotný elektronický zápis (k zápisom predmetov a zápisným listom viď nižšie).
  2. Elektronicky vyplníte tlačivo čestného vyhlásenia o súbežnom štúdiu. Bez vyplnenia vyhlásenia nebude zápis považovaný za kompletný. Nesplnenie si tejto povinnosti alebo uvedenie nepravdivých údajov bude posudzované ako disciplinárny priestupok. Čestné vyhlásenie sa viaže na vaše školské konto a je možné ho vyplniť len raz – v prípade chyby kontaktujte študijné oddelenie.

DÔLEŽITÉ

  • ISIC – v termínoch, ktoré dostanete e-mailom od p. Mgr. Zuzany Maruniakovej, si môžete prevziať prolongačnú známku (osobne na HTF, Zochova 1, č. dverí 222) a aktivovať si ISIC na termináli pri vrátnici v budove na Zochovej ul. 1
  • Potvrdenie o návšteve školy – vďaka zákonu proti byrokracii úrady (napr. sociálna poisťovňa na účely prídavkov na dieťa) nevyžadujú potvrdenia o návšteve školy, pretože disponujú údajmi z registra študentov. V prípade potreby si viete potvrdenie po 30. 9. vygenerovať na https://www.potvrdeniaonavsteveskoly.sk/, prípadne si ho vytlačiť z AiS-u (rozširujúce menu v časti zápisné listy – položka tlač dokumentov) a nechať potvrdiť na študijnom oddelení

Zápis predmetov, zápisný list

Zápisný list definuje vaše štúdium v akademickom roku a v priebehu štúdia – je záväzným dokladom o predmetoch, ktoré plánujete absolvovať alebo ste už absolvovali.

Po 30. septembri sa zápisný list uzavrie – nie je možné viac pridávať ani odoberať predmety (iba vo výnimočných odôvodnených prípadoch to môže urobiť študijná referentka) a uschová sa vo vašej študijnej zložke. Elektronickú verziu zápisného listu nájdete v AiS-e.

Ako si zapíšem predmety do zápisného listu?

Predmety si zapíšete veľmi jednoducho. Po prihlásení do svojho konta v AiS v sekcii Zápisné listy kliknete na položku Moje predmety a následne v novom okne na tlačidlo +Zápis predmetov. Následne uvidíte jednotlivé bloky študijného plánu, ktorý je odporúčaný vašou katedrou. Ak si chcete do výberových predmetov pridať iný predmet, napr. z ponuky inej katedry alebo fakulty, je možné ho vyhľadať cez vyhľadávaciu lištu.

DÔLEŽITÉ

  • V študijnom pláne ponúkanom katedrou sú uvedené pravidlá zápisu predmetov v jednotlivých blokoch, napríklad koľko kreditov máte získať z daného bloku počas celého štúdia. Taktiež vidíte, pre ktorý ročník je daný predmet odporúčaný.
  • Skontrolujte si, či máte v zápisnom liste všetky povinné predmety podľa študijného plánu. V prípade nezrovnalostí sa obráťte na študijné oddelenie.
Študijný plán v AIS-e
Kde nájdem študijný plán?
Študijný plán nájdete v AIS-e v bočnej lište cez položku Študijné programy podľa skratky študijného plánu. Keď zvolíte príslušný riadok, kliknutím na ikonu tlačiarne vygenerujete študijný plán.

Výberové predmety DF, HTF a FTF

Výberové predmety fakúlt si môžete vybrať z ponuky. Ak niektorý z predmetov DF patrí k vášmu študijnému plánu a máte ho ako povinný/povinne voliteľný, nezapisujte si ho ako výberový.

Zmeny v zápisnom liste

Možnosť pridávať a odoberať povinne voliteľné a výberové predmety máte do 30. septembra.

Dovtedy by ste mali vyriešiť aj všetky prípadné kolízie vo vašich rozvrhoch – v prípade potreby sa môžete obrátiť na pedagóga predmetu, prípadne na tajomníka katedry.

Ešte v prvom týždni výučby máte možnosť navštíviť prvé hodiny výberových predmetov a rozhodnúť sa, ktoré skutočne chcete v nasledujúcom akademickom roku absolvovať.

Zmeny v zápisnom liste týkajúce sa predmetov letného semestra je možné urobiť v rámci doplňujúceho zápisu v týždni pred začiatkom letného semestra a najneskôr v prvý týždeň letného semestra.

Pozor!
Ste zodpovední/é za správnosť údajov v zápisnom liste!
Predmety, ktoré máte v zápisnom liste, ste povinní a povinné navštevovať. Ak ste si predmety zimného semestra neodobrali zo zápisného listu do 30. 9. a predmety letného semestra do konca prvého týždňa od jeho začiatku a nebudete ich navštevovať, predmety sa budú považovať za neabsolvované a budú hodnotené známkou Fx.