Divadelná réžia [Bc.]

Základné informácie

  • Študijný odbor: Umenie
  • Študijný program: Divadelné umenie
  • Študijný plán/modul: Divadelná réžia
  • Dosiahnutá kvalifikácia: bakalár
  • Forma štúdia: denná
  • Štandardná dĺžka štúdia: 6 semestrov
  • Počet kreditov: 180 kreditov
  • Zabezpečujúce pracovisko: Katedra réžie a dramaturgie

Divadelný režisér či režisérka je osoba, ktorá musí mať v prvom rade silný zmysel pre tímovú spoluprácu, pretože komunikáciu s ostatnými zložkami tvorivého kolektívu bude mať vo svojich rukách. Zároveň musí ostatných presvedčiť o svojej vízii.

Cieľom štúdia v bakalárskom stupni je získať základnú vysokoškolskú prípravu v oblasti činohernej réžie. Štúdium vám poskytne základnú teoretickú výbavu a zoznámi vás s praktickou divadelnou činnosťou. Trojročný študijný plán smeruje k schopnosti rozumieť štruktúre divadelnej inscenácie, výsledkom je samostatné vytvorenie menšieho scénického tvaru.

Ak túžire niečo svetu povedať, chcete preniknúť pod povrch vecí a nebojíte sa presadiť svoju predstavu, ale zároveň viete počúvať a prijímať nápady ostatných, môžete sa aj vy stať režisérom alebo režisérkou.


zdroj archív Divadelného štúdia
Touch Bottom (Štúdio Kaplnka), foto Mária Šimová

Čo budem študovať?

Študijné plány zahŕňajú predovšetkým hlavné predmety (režijná tvorba, analýza dramatického textu) formou prednášok a seminárov. Doplnením hlavných predmetov je predmet herecká tvorba. Umožní vám preniknúť do základov hereckej práce, ktorá je základným vyjadrovacím prostriedkom divadla. Hlavná časť študijného programu je doplnená predmetmi z divadelnej histórie (dejiny svetového divadla, dejiny slovenského a českého divadla, dejiny réžie), z divadelnej teórie (teória drámy, teória hereckej tvorby), psychológie, filozofie, estetiky a ďalších oblastí. Súčasťou štúdia je aj rozvíjanie schopnosti používať cudzí jazyk v špecifickom kontexte divadla.

Praktická činnosť je úzko previazaná s umeleckou tvorbou ostatných katedier. Študenti a študentky sa zoznamujú s procesom tvorby divadelnej inscenácie uvádzanej v školskom Divadle Lab.



Moja kariéra

Po absolvovaní bakalárskeho stupňa štúdia divadelnej réžie budete pravdepodobne pokračovať v štúdiu na magisterskom stupni, kde sa vaše talentové predpoklady, zručnosti a kompetentnosti môžu ďalej rozvíjať. V prípade, že ukončíte štúdium už po bakalárskom stupni, uplatníte sa najmä v agentúrnych scénach a skupinách, v reklame, v alternatívnych divadelných aktivitách a produkciách, v pomocných funkciách (napr. inšpicient, asistent réžie), na poste metodika alebo režiséra či režisérky amatérskeho súboru.


Čo hovoria naši študenti a absolventi?

Marián Amsler, režisér

“Ďakujem pedagógom, ktorí mi nevnucovali svoje názory. Niektorí tvrdia, že VŠMU im nedalo nič. Ja si skôr myslím, že si nič nevzali.”


Podmienky prijatia

  • Úspešné ukončenie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. (Ak nemáte absolvovanú maturitnú skúšku, je vaše prijatie podmienené predložením dokladu o jej vykonaní najneskôr do 30. 6. 2024. Ak už máte maturitnú skúšku, je potrebné spolu s prihláškou poslať sken maturitného vysvedčenia. Úradne overené maturitné vysvedčenie, resp. dodatok k vysvedčeniu budeme požadovať len od prijatých uchádzačov a uchádzačiek.)
  • Úspešné vykonanie talentovej prijímacej skúšky.

Prihláška a termíny – dodatočné prijímacie konanie

Domáce práce je potrebné zaslať do 1. 6. 2024 (prvé kolo bez prezenčnej účasti). Prijímacie skúšky sa uskutočnia 22. 6. 2024 (2. kolo) a 23. 6. 2024 (3. kolo).

Prihlasovanie prebieha do 20. 5. 2024 prostredníctvom systému ePrihláška.

e-Prihláška
Postup pre prihlásenie
  1. Vyplňte prihlášku (v prípade nejasností postupujte podľa návodu). Nezabudnite importovať údaje o známkach z EduPage alebo do príloh nahrať skeny koncoročných vysvedčení alebo výpis známok!
  2. Po dokončení vypĺňania e-prihlášky stlačte tlačidlo Potvrdiť. Sprístupní sa možnosť vygenerovať finálnu formu prihlášky v .PDF na stiahnutie a tiež príkaz na úhradu poplatku za prijímacie konanie. 
  3. Uhraďte poplatok podľa vygenerovaného príkazu na úhradu. Nezabudnite uviesť variabilný symbol. Do poznámky pre prijímateľa uveďte vaše priezvisko a študijnú špecializáciu (napr. Novák herectvo).
  4. Následne vygenerované PDF prihlášky spolu so všetkými povinnými prílohami zašlite e-mailom na adresu bcstudiumdf@vsmu.sk. (Tým sa nahrádza doručovanie klasickou poštou.) Do predmetu mailu uveďte svoje meno a priezvisko a študijný plán, na ktorý sa hlásite (napr. Peter Novák divadelná réžia).

Prihláška na štúdium musí obsahovať nasledujúce prílohy (elektronické dokumenty alebo scany je možné nahrať do e-prihlášky a je potrebné ich priložiť aj ako prílohu do e-mailu):

  • životopis;
  • kópie koncoročných vysvedčení ALEBO výpis známok za absolvované ročníky na SŠ vydaný školou (scan); resp. vygenerovaný z EduPage
  • ak ste už vykonali maturitnú skúšku, je potrebné spolu s prihláškou poslať kópiu vysvedčenia o maturitnej skúške, dodatok k maturitnému vysvedčeniu a koncoročné vysvedčenie za posledný ročník štúdia (scan)
  • scan alebo elektronickú formu dokladu o zaplatení poplatku (detail zrealizovanej platby, nie príkazu na úhradu) za prijímacie konanie
  • prípadné ďaľšie prílohy (napr. domáce práce a pod., podľa podmienok jednotlivých študijných plánov)
Pozor!
Nezabudnite vykonať všetky kroky!
Aby sme mohli akceptovať vašu prihlášku a zaradiť vás do prijímacieho konania je potrebné, aby ste dodržali vyššie uvedený postup (kroky 1. – 4.) a nahrali resp. zaslali všetky povinné prílohy!

Poplatok za prijímacie konanie stanovuje smernica o školnom a poplatkoch spojených so štúdiom:

  • Elektronická forma prihlášky: 40,- €

Prijímacie skúšky

Prvé kolo – domáce práce 

Písomne vypracujte tieto povinné literárne práce (celkovo 5) v stanovenom rozsahu 1 NS (normostrana, ďalej len NS; 1 NS = 1800 znakov s medzerami). 

1/ epickou formou,  resp.

2/ formou drámy (prostredníctvom dialógu) opíšte: 

  • A) udalosť, ktorá vo vás vyvolala radosť alebo potešenie, 
  • B) udalosť, ktorá vo vás vyvolala smútok alebo znechutenie.    

Ak sa rozhodnete spracovať udalosť Aepickou formou, pre udalosť B si zvoľte formu drámy (dialógu) a naopak, ak sa rozhodnete spracovať udalosť A formou drámy, pre udalosť B si zvoľte epickú formu. (Celkovo vzniknú dva texty napísané rozdielnou formou a opisujúce dve rôzne situácie, každý v rozsahu 1 – 2 NS.) 

3/ Vypracujte podľa vlastného výberu a na základe doterajších vedomostí a skúseností vlastný rozbor (rozsah max. 3 NS):

  • A) hry Ivana Stodolu Bačova žena, alebo 
  • B) hry Patricka Marbera Bližšie od teba (dá sa nájsť aj pod názvom Closer či Na dotyk)

4/ Sformulujte a odôvodnite vaše stanovisko k nasledujúcemu výroku (rozsah max. 3 NS):

„Hranice môjho jazyka sú hranicami môjho sveta. A rozum sa pri útoku na hranice poriadne doudiera.“ 

5/ Vypracujte esej, v ktorej priblížite, ako sa rodil záujem študovať príslušný študijný program a prečo ste sa preň rozhodli (rozsah max. 1 NS). 

Podmienkou je samostatnosť! 

Odborná komisia bude pri písomných prácach hodnotiť: 

  • pri epickej forme spôsob rozprávania udalostí, ich rozvíjanie (fabuláciu, slovné bohatstvo, farebnosť, zmysel pre akcentovanie a pointovanie častí a celkov); 
  • pri dramatickej forme vystihnutie hlavnej myšlienky konfliktu, motivácie, životnosť dramatických postáv, cit pre dialóg, dramatickosť, scénickú 
    skratku, výraznosť, napätie, celkové riešenie situácií; 
  • pri rozbore drámy a citovaného výroku predovšetkým osobitosť a argumentáciu; 
  • odborná komisia vám môže na základe nedostatočnej úrovne písomných prác navrhnúť, aby ste nepokračovali v prijímacom konaní. 

Všetky povinné práce je potrebné zaslať do 1. 6. 2024 elektronicky na adresu miroslav.dacho@vsmu.sk

Jednotlivé úlohy prvého kola boduje komisia, celkové bodové zisky a poradie budú uverejnené na webovom sídle Divadelnej fakulty VŠMU. V prípade splnenia bodového limitu pre postup vám študijná referentka e-mailom pošle pozvánku do druhého kola. 

Druhé kolo – domáca príprava

V rámci domácej prípravy si preštudujete nasledujúcich päť hier: 

  • William Shakespeare: Romeo a Júlia 
  • J. B. P. Molière: Mizantrop 
  • Anton Pavlovič Čechov: Čajka 
  • Alois a Vilém Mrštíkovci: Mariša 
  • Gerhart Hauptmann: Potkany 

a vyberiete si jednu z nich, následne pripravíte návrh scénografického riešenia, resp. javiskového usporiadania k vybranej hre, a to v písomnej podobe alebo v podobe skice. (Nehodnotí sa kvalita výtvarného spracovania, ale uchádzačova/kina predstava o priestorovom riešení inscenácie.) 

Druhé kolo – osobná účasť

Druhé kolo prijímacích skúšok trvá jeden deň a má nasledovné časti: 

  • písomný vedomostný test 
  • rozbor krátkeho prozaického diela, ktoré si vyžrebujete, v určenom čase preštudujete a následne budete analyzovať pred komisiou. 
  • vytvorenie krátkeho dialógu na základe vopred predloženého zadania
  • informatívny pohovor o jednotlivých písomných domácich prácach  
  • diskusia o vybranej hre (pozri druhé kolo – domáca príprava). 

Po skončení druhého kola komisia vyhlási priebežné výsledky – oznámi, kto postupuje do tretieho kola.

Tretie kolo – osobná účasť

Na začiatku tretieho kola dostanete text krátkeho dialógu z divadelnej hry. So študentmi a študentkami herectva, ktorých budete mať k dispozícii, v určenom čase (spravidla 3 hodiny) pripravíte scénické riešenie krátkeho dialógu. Následne pred komisiou a ostatnými uchádzačmi a uchádzačkami realizujete výsledný tvar v konkrétnom priestore. Bezprostredne po predvedení jednotlivých etúd si s ostatnými navzájom slovne ohodnotíte realizáciu dialógu.

Odporúčaná literatúra
  • Z. Hořínek: Dráma, divadlo, divák. Bratislava, 1985.
  • O. G. Brockett: Dějiny divadla. Praha, Divadelní ústav, 1999, resp. NLN, 2008, resp. Rybka Publishers, 2019.
  • J. Bernard: Co je divadlo. Praha, 1983.
  • P. Scherhaufer: Kalendárium divadelnej réžie. Bratislava, 1997.
  • P. Scherhaufer: Čítanka z dejín divadelnej réžie I., II., III., IV. Divadelný ústav Bratislava, 1998 – 2007.
  • Encyklopédia dramatických umení Slovenska I, II. Bratislava, 1989, 1990.
  • M. M. Dedinský: Veľkí divadelní režiséri. Bratislava, 1989.
  • P. Karvaš: Úvod do základných problémov divadla. Bratislava, 1994.
  • M. Semil – E. Wysińska: Slovník světového divadla 1945 – 1990. Divadelní ústav Praha, 1997.
  • P. Pavis: Divadelný slovník. Divadelný ústav Bratislava, 2004.
  • odborné divadelné (Svět a divadlo, Javisko, kød) a kultúrne časopisy

Školné a poplatky

  • Štúdium v štandardnej dĺžke tri roky je bezplatné. Školné pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia: 1 650 € / akademický rok
  • Poplatok za prijímacie konanie: 40 €

Kontakty

Ing. Andrea Výbohová
študijná referentka pre bakalárske štúdium

andrea.vybohova@vsmu.sk
02 2100 6415, kl. 415

doc. Miroslav Dacho, ArtD.
tajomník Katedry réžie a dramaturgie

miroslav.dacho@vsmu.sk