Kto sme?

Divadelná fakulta VŠMU pripravuje pre prax budúcich profesionálnych divadelných tvorcov a tvorkýň, ktorí a ktoré sa uplatňujú v širokom spektre povolaní.

Divadelná fakulta je jednou z troch fakúlt Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Od založenia VŠMU v roku 1949 existoval na škole dramatický odbor, ktorý sa v roku 1953 transformoval na samostatnú fakultu. Jej súčasti boli roztrúsené na viacerých miestach v centre Bratislavy – v prvých rokoch sa dekanát nachádzal na Štúrovej 7 spolu s dekanátom Hudobnej fakulty, spoločné bolo aj Divadelné štúdio VŠMU v priestoroch malej siene Reduty, v ktorom sa konali predstavenia a koncerty, promócie a iné podujatia.

Až o tri dekády neskôr sa Divadelná fakulta presťahovala do budovy bývalej Academie Istropolitany na Ventúrskej ulici (štúdio Reduta sa používalo naďalej). V roku 1998 vzniklo v priestoroch na Ventúrskej Štúdio Kaplnka a k nemu prislúchajúci podzemný komorný priestor s oficiálnym názvom Galéria, dnes známy ako Štúdio Burkovňa.

Od roku 2007, keď sa po presťahovaní SND do novej budovy uvoľnili priestory Malej scény na Dostojevského rade, začala ich využívať fakulta pre svoje aktivity. Od roku 2010, keď sa dokončila výstavba novej budovy Divadelnej fakulty na Svoradovej 4, výučba prebieha práve tam, v tesnej blízkosti Filmovej a televíznej fakulty. Dekanát a niektoré súčasti fakulty dodnes sídlia na 3. poschodí historickej budovy francúzskeho reálneho gymnázia na Zochovej 1, ktorá je hlavným sídlom dnešnej Hudobnej a tanečnej fakulty a Bratislavčanom a Bratislavčankám je dôverne známa ako „starý rozhlas“.

Divadelná fakulta VŠMU – Svoradova 4

Na javiskách a v zákulisí kamenných i nezávislých divadiel, v Bratislave aj v regiónoch, ale tiež vo filmoch, v seriáloch, v dabingu a v ďalších médiách, v produkčných spoločnostiach aj vo vzdelávacích či výskumných inštitúciách – všade tam stretnete našich študentov a absolventov.

Divadelnú fakultu absolvovali mnohé výrazné osobnosti – herci a herečky, režiséri a režisérky, dramaturgovia a dramaturgičky, scénografi a scénografky, kostýmoví výtvarníci a kostýmové výtvarníčky a ďalší tvorcovia a tvorkyne, ktorí a ktoré pôsobia nielen v oblasti činoherného, ale aj bábkového a iných druhov divadla.

Po viac než sedemdesiatich rokoch existencie to predstavuje nemalý výpočet mien, ktoré sa zapísali do histórie a aj dnes tvoria v kamenných aj nezávislých divadlách, vo filme či v televízii.

Na fakulte sa tiež vzdelávajú budúci aktéri z oblasti divadelného manažmentu, ktorí sa okrem činnosti priamo v divadlách podieľajú aj na organizácii festivalov a podujatí v celom spektre kultúrnych aktivít. Nemenej dôležitou súčasťou fakulty sú aj študenti a študentky divadelných štúdií – divadelní kritici a kritičky, teatrológovia a teatrologičky.


Poslaním Divadelnej fakulty je rozvíjať talent a schopnosti študentov všetkých divadelných profesií, vzdelávať ich a podporovať ich záujmy. Spoločným jadrom aktivít fakulty je tvorivá umelecká činnosť a jej reflexia, ktorá sa uskutočňuje v rámci vyučovacieho procesu i mimo neho. Na prax v divadlách sa študenti a študentky Katedry herectva, Katedry réžie a dramaturgie, Katedry scénografie a Katedry bábkarskej tvorby pripravujú vo vyšších ročníkoch v Divadelnom štúdiu, ktoré má štyri hracie priestory – Divadlo Lab, menšie scény Burkovňu a Kaplnku a tiež Štúdio 1, určené pre produkcie Katedry bábkarskej tvorby.

Katedra divadelného manažmentu v spolupráci s ostatnými súčasťami fakulty organizuje významný medzinárodný festival divadelných škôl Istropolitana Projekt. Študenti Katedry divadelných štúdií dianie na škole, ale aj mimo nej, zaznamenávajú v časopise Reflektor. Spolupráca medzi jednotlivými súčasťami organizmu školy je nevyhnutným predpokladom pre rozvoj a napredovanie Divadelnej fakulty, jej pedagógov, študentov a ďalších zložiek potrebných pre jej existenciu.