Divadelná dramaturgia a dramatická tvorba [Mgr. art.]

Základné informácie

Študijný odbor: Umenie
Študijný program: Divadelné umenie
Študijný plán/modul: Divadelná dramaturgia a dramatická tvorba
Dosiahnutá kvalifikácia: magister umenia
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 4 semestre
Počet kreditov: 120 kreditov
Zabezpečujúce pracovisko: Katedra réžie a dramaturgie


Magisterské štúdium študijného programu divadelná dramaturgia a dramatická tvorba prehlbuje schopnosť teoretickej analýzy dramatického textu, schopnosť jeho komplexnejšej interpretácie a predpoklady pre spoluprácu na vytvorení režijnej koncepcie javiskového diela.

Študenti a študentky pracujú na vytváraní samostatných projektov, ktoré musia dôkladne teoreticky pripraviť a následne spolupracovať pri ich realizácii.

Dôležitým prvkom výchovy k umeniu divadelnej dramaturgie je vzájomná spolupráca s režijnou a scénografickou zložkou. Budete hľadať autenticitu, schopnosť presného dramaturgického vyjadrenia sa. V prípade orientácie na dramatickú tvorbu (autorské písanie) si prehĺbite poznanie špecifík divadelného výrazu a budete spolupracovať s pedagógmi a pedagogičkami autorských seminárov na vzniku javiskového textu.

Naučíte sa vytvárať dlhodobé zámery (dramaturgický plán sezóny, dramaturgická orientácia divadla), budete sa zúčastňovať na procese vzniku divadelného diela, písať štúdie, rozbory, články do bulletinu. Zavŕšením vášho snaženia bude inscenačný projekt v Divadelnom štúdiu (Divadlo Lab).


Čo budem študovať?

Študijné plány zahŕňajú predovšetkým hlavné predmety (dramaturgická tvorba, analýza dramatického textu, autorský seminár) vyučované formou prednášok a seminárov. Ďalej budete rozvíjať svoje vedomosti z oblasti dejín divadla i súčasných divadelných tendencií. Dôležitou súčasťou štúdia je samostatný umelecký výkon v podmienkach, ktoré čiastočne simulujú podmienky v profesionálnom divadelnom prostredí. Svoje štúdium absolvujete v magisterskom stupni štúdia rozsiahlejším dielom, ktoré bude uvedené v školskom Divadle Lab.


Moja kariéra

Absolventi a absolventky štúdia sa uplatňujú v umeleckých súboroch profesionálnych divadiel od činoherných a stálych repertoárových až po štúdiové. Tiež môžu pracovať v divadlách pre deti a mládež, v agentúrnych scénach a skupinách, televízii, filme, dabingu, rozhlase, v širokom okruhu performerskej činnosti a alternatívnych divadelných aktivitách a produkciách. V prípade doplnenia si pedagogického minima sa môžu uplatniť aj ako pedagógovia a pedagogičky na základných a stredných umeleckých školách. Majú tiež možnosť pokračovať v štúdiu na doktorandskom stupni a zostať činní a činné v akademickom prostredí.


Čo hovoria naši študenti a absolventi?

Zuzana Hekel, riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave

“VŠMU bol pre mňa po nástupe na školu nový, vzrušujúci, nepoznaný svet, do ktorého som veľmi chcela patriť a kam som ako všedné dievča z bratislavského gymnázia sprvoti vôbec nezapadala. Ale vďaka neopakovateľnej atmosfére, aká nemôže byť na žiadnej inej škole, sme so spolužiakmi z ročníka veľmi rýchlo vytvorili vynikajúcu partiu, ktorá sa drží a podporuje dodnes. Divadlo nás úplne pohltilo a žili sme iba ním. Stalo sa jednou z mnohých lások toho krásneho obdobia, pričom táto láska je živá dodnes. Za to vďačím jedine VŠMU.”

Magdaléna Žiaková, dramaturgička

“Na VŠMU som stretla ľudí, s ktorými rada trávim čas. To, že aj po škole spolupracujeme na tvorbe divadelných inscenácií, beriem ako príjemnú vedľajšiu vec, ale kamarátstvo si cením viac.”


Podmienky prijatia

Úspešné ukončenie bakalárskeho stupňa štúdia v študijnom programe divadelné umenie alebo v inom študijnom programe v odbore umenie alebo v príbuznom odbore a tiež úspešné absolvovanie prijímacieho konania.


Termíny a prihláška

Uchádzači a uchádzačky sa prihlasujú do 13. 5. 2024 prostredníctvom systému ePrihláška. Termín odovzdania projektu umeleckého výkonu do 3. 6. 2024. Prijímacie konanie sa uskutoční 21. 6. 2024.

e-Prihláška
Postup pre prihlásenie
  1. Vyplňte prihlášku (v prípade nejasností postupujte podľa návodu). 
  2. Po dokončení vypĺňania e-prihlášky stlačte tlačidlo Potvrdiť. Sprístupní sa možnosť vygenerovať finálnu formu prihlášky v .PDF na stiahnutie a tiež príkaz na úhradu poplatku za prijímacie konanie. 
  3. Uhraďte poplatok podľa vygenerovaného príkazu na úhradu. Nezabudnite uviesť variabilný symbol. Do poznámky pre prijímateľa uveďte vaše priezvisko a študijnú špecializáciu (napr. Novák herectvo).
  4. Následne vygenerované PDF prihlášky spolu so všetkými povinnými prílohami zašlite e-mailom na adresu ivana.henzelyova@vsmu.sk. (Tým sa nahrádza doručovanie klasickou poštou.) Do predmetu mailu uveďte svoje meno a priezvisko a študijný plán, na ktorý sa hlásite (napr. Peter Novák réžia).

Povinné prílohy:

VŠETCI

  • kópia dokladu o zaplatení poplatku (NIE PRÍKAZU NA ÚHRADU) za prijímacie skúšky,
  • profesijný životopis,

Uchádzači a uchádzačky z iných škôl

  • overená kópia dokladu o absolvovaní bakalárskeho štúdia – vysokoškolský diplom (ak ukončíte bakalárske štúdium v roku 2024, odovzdáte požadovaný doklad najneskôr v deň určený na zápis na štúdium),
  • dodatok k diplomu alebo výpis výsledkov bakalárskeho štúdia – absolvovaných skúšok (vydá študijné oddelenie príslušnej vysokej školy s vypočítaným váženým študijným priemerom),
  • portfólio prác (doložené, zdokumentované umelecké aktivity v odbore umenie alebo príbuznom odbore, aj záznamy predstavení na DVD nosiči, prípadne ohlasy, kópie recenzií)

Študenti a študentky Všmu

  • prehľad umeleckej činnosti, prípadne kópie ohlasov a recenzií

Projekt umeleckého výkonu

Na adresu ivana.henzelyova@vsmu.sk zašlite do 3. 6. 2024 vypracovaný projekt, ktorý bude základom vášho umeleckého výkonu v prvom ročníku magisterského stupňa štúdia. Môžete predložiť minimálne jeden a maximálne tri projekty. Ak predkladáte viac ako jeden projekt, musí byť každý z predkladaných projektov z inej kategórie (A, B, C – pozri nižšie).

Projekt A – dramaturgické koncepcie divadelných inscenácií

Je potrebné predložiť dramaturgické koncepcie dvoch divadelných inscenácií, na ktorých budete (v prípade úspešného absolvovania prijímacích pohovorov) dramaturgicky spolupracovať s režisérom alebo režisérkou inscenácie a s partnerským hereckým ročníkom (študenti a študentky 1., resp. 2. magisterského ročníka herectva). Súčasťou koncepcií má byť zdôvodnenie výberu dramatických textov z pohľadu témy a cieľovej skupiny – návštevníci a návštevníčky Divadla Lab (v ktoromkoľvek z divadelných priestorov DF VŠMU). V projekte priblížte kontext a špecifiká tvorby autorov alebo autoriek dramatických textov plánovaných študentských inscenácií, opíšte a zdôvodnite prípadné posuny zamýšľaných inscenácií vo vzťahu k pôvodným textom a jazykom.

Výsledným tvarom, ku ktorému Projekt A má smerovať, sú textové predlohy študentských inscenácií, samotné inscenácie v niektorom z divadelných priestorov DF VŠMU. a textové podklady, ktoré s realizáciou inscenácií súvisia (podklady pre bulletin, plagát a pod.).

Rozsah max. 2 x 5 strán.

Projekt B – koncept autorského dramatického textu

Je potrebné predložiť koncept autorského dramatického textu, ktorý budete (v prípade úspešného absolvovania prijímacích pohovorov) písomne realizovať. Koncept musí obsahovať zdôvodnenie výberu témy, konkretizáciu voľby žánru, náčrt dramatickej premisy, podrobný opis hlavnej postavy a jej charakteru, stručný opis vedľajších postáv, konkretizáciu vzťahov medzi postavami. Povinnou súčasťou projektu je rozpracovaný záverečný obraz celého zamýšľaného dramatického textu (to, čo sa stane v jeho závere) v rozsahu 2 strán.

Výsledným tvarom (na záver 1. magisterského ročníka), ku ktorému Projekt B má smerovať, je autorský dramatický text.

Rozsah max. 5 strán.

Projekt C – preklad dramatického textu

Je potrebné predložiť stručnú anotáciu (v slovenskom jazyku) dramatického textu, ktorý zamýšľate preložiť do slovenského jazyka. V koncepcii prekladu dramatického zdôvodnite svoj výber dramatického textu a dokladujte svoju znalosť historického, kultúrneho a jazykového kontextu tvorby autora či autorky zvoleného dramatického textu. Pomenujte jednotlivé sociálne skupiny a jazykové roviny zamýšľaného prekladu (žargón, nárečie, jazyky subkultúr a ich ekvivalenty v slovenskom kontexte). Súčasťou projektu je preklad časti dramatického textu v rozsahu 2 strán z jazyka originálu do slovenského jazyka.

Výsledným tvarom (na záver 1. ročníka), ku ktorému Projekt C má smerovať, je hotový kompletný preklad dramatického textu do slovenského jazyka.

Rozsah max. 5 strán.


Školné a poplatky

  • Výšku a výpočet školného pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia nájdete na hlavnej stránke VŠMU v časti Školné a poplatky.
  • Poplatok za prijímacie konanie: 40 €

Kontakty

Mgr. Ivana Henzélyová
študijný referent pre magisterské štúdium

ivana.henzelyova@vsmu.sk
02 2100 6415, kl. 415

doc. Miroslav Dacho, ArtD.
tajomník katedry

MIROSLAV.DACHO@VSMU.SK
02 2100 6436, KL. 436
ZOCHOVA – MIESTNOSŤ 302