Prerušenie štúdia

Študent môže požiadať o prerušenie štúdia najmenej na jeden semester a najviac na dva roky, najmä zo zdravotných či z iných vážnych osobných dôvodov, pričom za dôvod prerušenia štúdia nemožno pokladať neplnenie alebo nedostatočné plnenie študijných povinností.

O prerušenie štúdia by ste mali žiadať spravidla pred začiatkom akademického roka alebo letného semestra. Len vo výnimočných a jednoznačne odôvodnených prípadoch je povolené prerušenie štúdia v priebehu semestra.

Prerušenie štúdia povoľuje dekan, ktorý zároveň určí jeho začiatok a koniec. Ak ide o prerušenie štúdia z dôvodu materskej a následne rodičovskej dovolenky, je maximálna dĺžka prerušenia tri roky, inak celková dĺžka prerušenia štúdia počas celého bakalárskeho a magisterského štúdia nesmie presiahnuť dva roky.

  • Študent, ktorý preruší štúdium, prestáva byť študentom VŠMU dňom prerušenia.
  • V čase prerušenia štúdia nemáte práva ani povinnosti študenta a nemôžete vykonávať skúšky.
  • Doba prerušenia štúdia sa nezapočítava do celkovej dĺžky štúdia.
  • Študent, ktorý má prerušené štúdium, sa opäť stáva študentom dňom zápisu po prerušení. Ak sa po skončení prerušenia opätovne nezapíšete do štúdia, študijné oddelenie vás vyzve, aby ste to urobili do 10 dní od doručenia danej výzvy. V opačnom prípade vám právo opätovne nastúpiť na štúdium zaniká a berie sa to ako zanechanie štúdia.
Pozor!
Dôsledky prerušenia štúdia v nesprávnom čase
Ak si nepodáte žiadosť o prerušenie štúdia v správnom čase, môže to spôsobiť, že sa vám započíta ďalší rok štúdia do celkovej dĺžky štúdia – a to aj keď budete študentom čo i len jediný deň. Následne vám môže v ďalších rokoch vzniknúť povinnosť platiť školné. Najlepšie je podať žiadosť o prerušenie štúdia ešte pred koncom akademického roka (napr. v auguste 2021 na akademický rok 2021/2022).