Divadelný manažment [Bc.]

Základné informácie

  • Študijný odbor: Umenie
  • Študijný program: Divadelné umenie
  • Študijný plán/modul: Divadelný manažment
  • Dosiahnutá kvalifikácia: bakalár
  • Forma štúdia: denná
  • Štandardná dĺžka štúdia: 6 semestrov
  • Počet kreditov: 180 kreditov
  • Zabezpečujúce pracovisko: Katedra divadelného manažmentu

Divadelná inscenácia, performancia, festival, event či koncert sú výsledkom spoločnej umeleckej a organizačnej snahy viacerých ľudí, preto aj príprava a vzdelávanie budúcich umelcov a umelkýň a divadelných manažérov a manažérok nevynímajúc, prebieha v úzkej súčinnosti.

Cieľom štúdia divadelného manažmentu v bakalárskom stupni je pripraviť kvalifikovaných kultúrnych manažérov na úrovni stredného manažmentu, event manažérov, pracovníkov marketingových a PR oddelení kultúrnych organizácií, manažérov mimovládnych organizácií v oblasti kultúry a budúcich aktérov v oblasti kreatívneho priemyslu a kultúrnej politiky na miestnej, regionálnej, celoštátnej i medzinárodnej úrovni.

Čo budem študovať?

Študijný plán v bakalárskom stupni štúdia zahŕňa prednášky a semináre z oblasti teórie a dejín divadla, ekonómie, manažmentu, marketingu, práva, kultúrnej politiky a prevádzkovania divadiel, divadelných projektov, ale i iných kultúrnych organizácií. Veľký dôraz sa kladie na spôsoby a možnosti praktického využitia nadobudnutých znalostí v praxi. Praktická činnosť je úzko previazaná s umeleckou tvorbou ostatných katedier. Študenti a študentky sa tak zoznamujú s procesom tvorby divadelnej inscenácie uvádzanej v školskom Divadle Lab. Katedra tiež každé dva roky organizuje medzinárodný festival divadelných vysokých škôl – Istropolitana Projekt. Časť štúdia ja zameraná aj na získavanie tzv. mäkkých zručností, najmä organizačných, komunikačných a tvorivých schopností. Súčasťou štúdia je aj výučba cudzích jazykov. 

Študenti a študentky Katedry divadelného manažmentu v roku 2022 – Fotografia: Zora Bezáková

Komunikačná kampaň Divadla Lab, ktorú pripravili študenti Katedry divadelného manažmentu.

Moja kariéra

Absolventi a absolventky bakalárskeho študijného programu majú odborné znalosti najmä z oblasti manažmentu, marketingu, ekonómie, práva, kultúrnej politiky a dejín a teórie divadla. Detailne poznajú tie špecifiká menovaných odborov, ktoré sa týkajú prevádzkovania a organizovania divadelnej činnosti. Orientujú sa v aktuálnom stave divadelnej činnosti na Slovensku, vrátane rôznych právnych foriem jej prevádzkovania.

Na základe umeleckého zadania vedia samostatne plánovať a riadiť všetky neumelecké procesy potrebné pre vytvorenie a reprízovanie divadelnej inscenácie v kontexte divadelnej inštitúcie, ale aj aj ako samostatného projektu.

Samostatne zabezpečujú plán a kontrolu plnenia činností a úloh, rozpočet a vyúčtovanie, fundraisingovú, marketingovú stratégiu a jej realizáciu, zmluvné ošetrenie všetkých práv a záväzkov a pod.

Absolventi a absolventky majú vedomosti o vývoji kultúrnej politiky na Slovensku a v Európe až po aktuálny stav využívania jej jednotlivých nástrojov; má kultúrno- spoločenský a politický prehľad, vníma kontext problematiky kultúry v slovenskom prostredí.


Čo hovoria naši študenti a absolventi?

Matej Beňuška, Managing Partner, PA Matters

“Vďaka divadelnému manažmentu som sa naučil vytvoriť čo najväčšiu hodnotu za peniaze. Naučil som sa flexibilite a kreativite v každej situácii. V neposlednom rade sa mi podarilo dostať sa počas štúdia do Indonézie, kde som následne žil päť rokov.”

Michal Vidan, riaditeľ Mestského divadla Žilina

“Divadelný manažment považujem za jeden z najdôležitejších prvkov riadenia divadla v 21. storočí. Riaditeľ divadla by mal byť v prvom rade zručný manažér, ale, samozrejme, musí mať prehľad aj o divadelnom prostredí. Musí vedieť, ako to chodí na javisku, poznať technický úsek, ale ovládať aj manažérske, marketingové a riadiace procesy, ktoré tu existujú. A takýto prehľad dokáže do veľkej miery poskytnúť práve štúdium divadelného manažmentu.”


Podmienky prijatia

  • Úspešné ukončenie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. (Ak nemáte absolvovanú maturitnú skúšku, je vaše prijatie podmienené predložením dokladu o jej vykonaní najneskôr do 30. 6. 2023. Ak už máte maturitnú skúšku, je potrebné spolu s prihláškou poslať sken maturitného vysvedčenia. Úradne overené maturitné vysvedčenie, resp. dodatok k vysvedčeniu budeme požadovať len od prijatých uchádzačov a uchádzačiek.)
  • Úspešné vykonanie talentovej prijímacej skúšky.

Prihláška a termíny – dodatočné prijímacie konanie

Dodatočné prijímacie skúšky sa uskutočnia v júni 2024 (upresníme). Prihlasovanie prebieha do 5. júna 2024 prostredníctvom systému ePrihláška.

e-Prihláška
Postup pre prihlásenie
  1. Vyplňte prihlášku (v prípade nejasností postupujte podľa návodu). Nezabudnite importovať údaje o známkach z EduPage alebo do príloh nahrať skeny koncoročných vysvedčení alebo výpis známok!
  2. Po dokončení vypĺňania e-prihlášky stlačte tlačidlo Potvrdiť. Sprístupní sa možnosť vygenerovať finálnu formu prihlášky v .PDF na stiahnutie a tiež príkaz na úhradu poplatku za prijímacie konanie. 
  3. Uhraďte poplatok podľa vygenerovaného príkazu na úhradu. Nezabudnite uviesť variabilný symbol. Do poznámky pre prijímateľa uveďte vaše priezvisko a študijnú špecializáciu (napr. Novák herectvo).
  4. Následne vygenerované PDF prihlášky spolu so všetkými povinnými prílohami zašlite e-mailom (všetko v jednom e-maile, z e-mailovej adresy uvedenej v prihláške) na adresu bcstudiumdf@vsmu.sk. (Tým sa nahrádza doručovanie klasickou poštou.) Do predmetu mailu uveďte svoje meno a priezvisko a študijný plán, na ktorý sa hlásite (napr. Peter Novák divadelný manažment).
Pozor!
Nezabudnite vykonať všetky kroky!
Aby sme mohli akceptovať vašu prihlášku a zaradiť vás do prijímacieho konania je potrebné, aby ste dodržali vyššie uvedený postup (kroky 1. – 4.) a nahrali resp. zaslali všetky povinné prílohy!

Prihláška na štúdium musí obsahovať nasledujúce prílohy (elektronické dokumenty alebo scany je možné nahrať do e-prihlášky a je potrebné ich priložiť aj ako prílohu do e-mailu):

  1. štruktúrovaný životopis s fotografiou
  2. motivačný list v rozsahu najviac 2 NS (1 NS = 1 800 znakov)
  3. kópie koncoročných vysvedčení ALEBO výpis známok za absolvované ročníky na SŠ vydaný školou (scan); resp. vygenerovaný z EduPage
  4. ak ste už vykonali maturitnú skúšku, je potrebné spolu s prihláškou poslať kópiu vysvedčenia o maturitnej skúške, dodatok k maturitnému vysvedčeniu a koncoročné vysvedčenie za posledný ročník štúdia (scan)
  5. scan alebo elektronickú formu dokladu o zaplatení poplatku (detail zrealizovanej platby, nie príkazu na úhradu) za prijímacie konanie

Poplatok za prijímacie konanie stanovuje smernica o školnom a poplatkoch spojených so štúdiom:

  • Elektronická forma prihlášky: 40,- €

Prijímacie skúšky

Prijímacie skúšky sú dvojkolové. Na talentových skúškach budete prezentovať svoj záujem o štúdium divadelného manažmentu, doterajšie skúsenosti v oblasti kultúry a/alebo organizácie podujatí, prípadne svoje predstavy o ďalšom uplatnení v praxi.

Talentové skúšky majú dve kolá, ktoré sa konajú v dvoch termínoch:

  • prvé kolo – písomné
  • druhé kolo – ústny pohovor

Obe kolá sú vyraďovacie.

Prvé kolo

Prvá časť prebieha písomne a pozostáva z testu študijných predpokladov a všeobecného kultúrneho prehľadu. Bude nás zaujímať vaša schopnosť logicky myslieť, pracovať s textom či riešiť problémy. Test bude tiež obsahovať otázky zamerané na oblasť divadla, literatúry, výtvarného umenia, filmu, hudby a čiastočne aj z ekonómie. Taktiež preskúmame Váš prehľad o aktuálnom spoločenskom dianí. Za túto časť môžete získať najviac 50 bodov.

V druhej časti dostanete kreatívne zadanie, ktoré budete musieť v určenom časovom limite vypracovať a odprezentovať komisii. Za túto časť môžete získať najviac 50 bodov.

Pre postup do druhého kola musíte získať najmenej 50 bodov.

Druhé kolo

Druhé kolo prebieha ústne. V rámci ústneho pohovoru komisia okrem intelektu skúma tiež vašu kreativitu, mieru temperamentu, sebavedomia, komunikatívnosť, syntetické a analytické schopnosti. Okrem záujmu o divadlo sa predpokladá aj základná orientácia v ďalších druhoch umenia, ako aj prehľad o súčasnom dianí a o spoločensko-ekonomickej situácii doma i vo svete. Súčasťou ústneho pohovoru bude aj krátka konverzácia v anglickom jazyku. Za ústny pohovor môžete získať najviac 85 bodov a za anglickú časť pohovoru najviac 15 bodov.

Maximálny počet bodov, ktoré môžete získať je 200. Pre úspešné absolvovanie prijímacej skúšky musíte získať najmenej 110 bodov. Výsledky prijímacích pohovorov budú zverejnené na webovom sídle fakulty.

Predpokladaný počet prijatých

Maximálny počet prijatých uchádzačov a uchádzačiek pre štúdium divadelného manažmentu je 12.

Počet uchádzačov a uchádzačiek prijatých na štúdium môže byť nižší ako stanovený najvyšší počet a to v prípade, že nižší počet uchádzačov a uchádzačiek splní podmienky prijímacej skúšky. Ak splní podmienky prijímacej skúšky vyšší počet uchádzačov, budú prijatí uchádzači podľa poradia najlepších, a to do maximálneho počtu prijatých. V prípade rovnosti bodov uchádzačov na poslednom mieste, komisia navrhne na prijatie všetkých uchádzačov s daným počtom bodov.

Odporúčaná literatúra

Oblasť divadla

  • Jan Dvořák: Kreativní management pro divadlo aneb O divadle jinak. Pražská scéna, 2004.
  • Jan Dvořák: Management divadla – antologie textů. Pražská scéna, 2004.
  • Milena Cesnaková-Michalcová: Slávne osobnosti divadla. Nakladatelství Brána, 2004.
  • Oscar G. Brocket: Dějiny divadla. Rybka Publishers, 2019.
  • Mark Fisher: Ako písať o divadle. Kuktúrny spolok MLOKi, 2021.
  • Divadelné storočie. Stopy a postoje. Divadelný ústav, 2020.
  • Časopis KoD – konkrétne o divadle
  • Internetové stránky slovenských divadiel a kultúrnych inštitúcií.

Oblasť ekonómie, manažmentu a marketingu

  • J. Novák, R. Šlosár: Základy ekonómie a ekonomiky pre stredné školy, Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá, 2016.
  • Eva Muchová, Ľubomír Darmo, Peter Leško: Základy ekonómie, Wolters Kluwer, 2021.
  • Nadežda Jankelová a kol: Manažment, Wolters Kluwer, 2022.
  • Philip Kotler, Kevin Lane Keller: Marketing management, Grada, 2013.
  • Radim Bačuvčík: Marketing kultury, Nakladatelství VeRBum, 2012.
  • Internetové stránky Ministerstva kultúry so zameraním na oblasti umenia a kreativity.

Školné a poplatky

  • Školné pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia: 1 650 € / akademický rok
  • Poplatok za prijímacie konanie: 40 €

Kontakty

Ing. Andrea Výbohová
študijný referent pre bakalárske štúdium

andrea.vybohova@vsmu.sk
02 2100 6415, kl. 415