Záverečné práce

Súčasťou štúdia podľa každého študijného programu je aj záverečná práca, ktorá spolu s jej obhajobou tvorí jeden predmet štátnej skúšky.

Záverečnou prácou študentov v odbore Umenie je ich umelecký výkon a jeho písomná reflexia (v bakalárskom štúdiu v niektorých študijných plánoch nie je písomná reflexia, študenti píšu len seminárnu prácu, ktorá nie je súčasťou Záverečnej práce). Pre študentov v odbore Vedy o umení a kultúre je to výhradne písomná práca. Podľa stupňa štúdia to môže byť bakalárska, diplomová alebo dizertačná práca.


Ako na záverečnú prácu?

Výber témy a zadanie práce

  • Najneskôr na začiatku akademického roka sa rozhodnite, či si pre svoju záverečnú prácu vyberiete tému z ponuky katedry alebo navrhnete vlastnú tému, ktorú ale musí schváliť katedra.
  • Termín záväzného vyplnenia zadania záverečnej práce v Akademickom informačnom systéme pedagógmi je do 31. októbra príslušného akademického roka podľa informácií v aktuálnom harmonograme akademického roka, pre dizertačné práce je termín stanovený Internými predpismi doktorandského štúdia. Zadanie podpisuje vedúci práce/školiteľ, vedúci katedry a študent. Následne sa stáva záväzným, zmeny sú možné len v odôvodnených prípadoch na základe oficiálnej žiadosti.
  • Okrem vedúceho práce môžete mať aj ďalšieho konzultanta, v odôvodnených prípadoch aj z externého prostredia.

Konzultácie

  • Ste povinní dbať na usmernenia a pokyny svojho vedúceho práce.

Citáty a citácie

  • Písomná reflexia má štandardnú úpravu požadovanú HTF VŠMU a má rešpektovať formálne a citačné kritériá i zásady odkazovania na primárnu a sekundárnu literatúru v zmysle všeobecných právnych predpisov. V prípade, že písomná reflexia umeleckého výkonu nespĺňa požadované kritéria, nemôže byť študent pripustený k obhajobe záverečnej práce.
  • Rešpektujte formálne a citačné kritériá i zásady odkazovania na primárnu a sekundárnu literatúru podľa platnej citačnej normy (ISO 690) a dôsledne podľa jednej zvolenej citačnej techniky (priebežné poznámky pod čiarou alebo harvardský štýl) – citačné techniky.
Pozor!
Plagiátorstvo a akademická etika
Plagiátorstvo (vydávanie cudzieho obsahu za vlastný) patrí medzi najvážnejšie priestupky v akademickom prostredí a môže byť na základe disciplinárneho konania v najhoršom prípade sankcionované vylúčením zo štúdia.


Termíny

  • do 2. 5. 2023 bakalárske štúdium + magisterské štúdium: KKN, KS, KSD, KSDBN
  • do 3. 5. 2023 bakalárske štúdium + magisterské štúdium: KTT, KTH

Rozsah a formálna úprava záverečných prác

Náležitosti záverečných prác (formálna úprava, časti, rozsah) v študijnom odbore UMENIE upravuje Metodické usmernenie HTF VŠMU o náležitostiach záverečných prác v študijnom odbore Umenie.

Náležitosti záverečných prác (formálna úprava, časti, rozsah) v študijnom odbore VEDY O UMENÍ A KULTÚRE upravuje Metodické usmernenie VŠMU o náležitostiach záverečných prác v študijnom odbore Vedy o umení a kultúre.

Pri rozsahu sa vychádza z prepočtu: 1 normostrana (NS) = 1 800 znakov.


Vzory