Konkurz na hudobného skladateľa ● vzdelávací projekt v spolupráci s Konzervatóriom v Bratislave

Svetovo neznáma hudobná inštitúcia vyhlási konkurz na hudobného skladateľa. Prihlási sa jeden uchádzač, ktorý na konkurze predstaví svoju skladbu. Riaditeľ po chvíli zastaví dirigenta a opýta sa ho, kto skomponoval takú nepočúvateľnú hudbu? Dirigent odpovie: „Amatér“.

Konzervatórium v Bratislave a HTF VŠMU pozývajú žiakov prvého stupňa ZŠ na realizáciu hudobno-dramatického projektu s názvom Konkurz na hudobného skladateľa. Organizované predstavenia sa uskutočnia 27. a 29. februára 2024 v Koncertnej sieni DVORANA HTF VŠMU. 

Didaktickým zámerom projektu je predstaviť deťom štyri základné stavebné princípy, ktoré je pri komponovaní hudby potrebné dodržiavať. Na základe viacerých hudobných ukážok skladateľ amatér pochopí, prečo uspávanku nemôžu hrať trúbky, prečo majú byť jednotlivé úseky a diely v skladbe približne rovnako dlhé, prečo má veselý text piesne sprevádzať veselá hudba a smutný smutná, čo znamená symetria v hudbe, a prečo sú niektoré skladby symetrické a iné nesymetrické, prečo je potrebné rozlišovať hudbu hlavnú a hudbu pomocnú, ako treba využívať kontrasty (tempový, dynamický, agogický, tematický, harmonický…), bez ktorých by bola v hudbe nuda a pod. Skladateľ amatér si spolu s deťmi uvedomí, aké dôležité je poznať stavebné princípy a rozhodne sa svoju skladbu skomponovať nanovo. Podarí sa mu to? Dokáže napísať novú skladbu za jednu jedinú noc? Odpoveď prinesie záver hudobno-dramatického projektu, ktorý pre Vás pripravili študenti a pedagógovia Konzervatória v Bratislave a HTF VŠMU.  

účinkujú

Symfonický orchester zložený zo žiakov Konzervatória a HTF VŠMU 
Juraj Jartim – dirigent 
Peter Braječík – riaditeľ 
Marek Mráz – skladateľ amatér 

Námet a scenár – Zuzana Flamová 
Režijná spolupráca – Karol Rédli, Peter Brajerčík 
Technická spolupráca – Pavel Morochovič, Martina Lišková 

dramaturgia

Hudobné ukážky svetovej literatúry hudobných diel pre orchester.