Aktuálne projekty Centra výskumu

Centrum výskumu dlhodobo zastrešuje cyklicky ustálené vzdelávaco-výskumné projekty v oblasti hudobného a tanečného umenia.

Tanečný kongres – TANEC.SK

Tanečný kongres – Tanec.SK 2023 sa uskutoční v dňoch 9. a 10. novembra 2023 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU, Bratislava s témou Význam pohybovej analýzy v teórii a praxi tanečného umenia.

V rámci projektu sa pravidelne organizuje celoslovenské odborné sympózium s medzinárodnou účasťou Tanečný kongres – TANEC.SK, z ktorého sú vydávané recenzované zborníky v tlačenej aj elektronickej forme s pridelenými ISBN. V rokoch 2014 – 2019 sa do procesu zapojilo viac ako sto odborníkov v oblasti tanečného umenia z domova i zahraničia.

V rokoch 2017 – 2019 bola riešiteľkou grantu KEGA – TANEC.SK Mgr. Ivica Liszkayová, PhD.

O projekte

Teoretické analýzy v tanečnom umení

Jedným z už pravidelných projektov v oblasti tanečného umenia je vzdelávací projekt so zahraničnými lektormi pre študentov, doktorandov, pedagógov a hostí z odbornej sféry Teoretické analýzy v tanečnom umení. V rokoch 2011 – 2019 v rámci neho prednášali odborníci z The Juilliard School v New Yorku, Merce Cunningham Trust v New Yorku, New York City Ballet, Martha Graham School of Contemporary Dance v New Yorku, HAMU v Prahe, Školy klasického tanca v Moskve, z Magyar Táncművészeti Főiskola v Budapešti, Anton Bruckner Privatuniversität v Linzi, Wiener Staatsoper Balletschule vo Viedni a mnoho ďalších.

O projekte

Projekt bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Vox choralis 

Ďalšou novinkou medzi projektmi Centra výskumu HTF v oblasti hudobného umenia je kongres Vox choralis určený pre zbormajstrov mládežníckych a detských zborov. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť pravidelnú platformu pre zbormajstrov z celého Slovenska na výmenu odborných informácií a skúseností a na systematické mapovanie tejto oblasti vo viacerých smeroch. Súčasťou výstupov bude aj tlačený a elektronický zborník príspevkov.

Do budúcnosti sa plánuje spolupráca rozšíriť aj o zahraničné kontakty a ďalšie sprievodné aktivity, ako odborné workshopy a prednášky širšie súvisiace s touto profesiou, či vydanie súboru skladieb určených pre detské a mládežnícke zbory.

Pilotný ročník sa uskutoční 27. októbra 2023 o 9:30 v priestoroch V-klubu na Námestí SNP v Bratislave.

Program:

8:45 – 9:30 registrácia účastníkov

9:30     Otvorenie sympózia
Mgr. art. Zuzana Buchová Holičková, ArtD., Centrum výskumu HTF VŠMU
Mgr. art. Michal Stahl, Národné osvetové centrum, KTH HTF VŠMU

9:45 – 11:00

  • Mgr. art. Michal Stahl: Prehľad situácie v oblasti detských zborov na Slovensku a aktivity NOC pre zborový spev
  • PaedDr. Alfonz Poliak, PhD.: Pohľad dirigenta na zborové súťaže – niekoľko otázok, ktoré si musí dirigent zodpovedať pred rozhodnutím ísť na súťaž
  • Mgr. Ondrej Hluchý: Detský spevácky zbor ZUŠ Senica – história, súčasnosť a vízia do budúcnosti
  • Mgr. art. et MgA. Oľga Bystrianska, ArtD.: Superar ako vízia budúcnosti zborového spievania na základných školách na Slovensku

11:00 – 11:15 prestávka

11:15 – 12:00

  • doc. Elena Šarayová Kováčová: Štyri dekády v Bratislavskom detskom zbore
  • Mgr. art. Robert Tišťan, PhD.: Bratislavský detský zbor a jeho história od roku 2007 po rok 2022

12:00 – 13:30 prestávka

13:30 – 14:30

  • Mgr. art. Janka Rychlá, ArtD.: Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu a Pressburg Singers z pohľadu dirigentky
  • Mgr. et Mgr. art. Mária Jašurdová, ArtD.: Prečo majú zboroví dirigenti najlepšie predpoklady skomponovať zbor a prečo o tom mnohí nevedia
  • prof. Belo Felix, PhD.: Populárna hudba v detskom zbore – reflexia vlastnej tvorby

14:30 – 15:00 záverečná diskusia

Predpokladané ukončenie projektu je o 15:00.

Okrem odborných príspevkov sa zároveň tešíme na osobné stretnutia a neformálne rozhovory pri šálke kávy so všetkými zúčastnenými. Preto prosíme, aby ste si našli minútu času na vyplnenie registračného formuláru.

Od analýzy k interpretácii

Medzinárodným projektom Centra výskumu sú od roku 2018 série odborných prednášok a workshopov v koordinácii Mgr. art. Zuzany Buchovej Holičkovej, ArtD. s názvom Od analýzy k interpretácii.

V prvom ročníku v akademickom roku 2018/2019 sa uskutočnilo osem prednášok a workshopov určených pre všetky katedry hudobného umenia na pôde VŠMU. Lektormi boli odborníci z Rakúskej akadémie vied, Kunstuniversität Graz, nórskej Griegovej akadémie v Bergene a poľskej Akademie Muzycznej v Bydgoszci.

Témy sa týkali základov umeleckého výskumu, prebiehajúcich umelecko-výskumných projektov, fyziológie a bioakustiky ľudského hlasu, mentalcoachingu a práce so sebamotiváciou pre hudobníkov a vývoja špecifických smerov speváckej literatúry.

Aktuálny ročník je zameraný na prezentáciu projektov umeleckého výskumu a na rozširovanie povedomia o tomto spôsobe smerovania štúdia predovšetkým na treťom stupni vysokoškolského vzdelávania.

O projekte

Projekt bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Zbormajstri skladateľom, skladatelia zbormajstrom

Nový projekt v spolupráci s Katedrou skladby a dirigovania HTF chce pomôcť vniesť viac vzájomného porozumenia do toho, čo znamená práca s ľudským hlasom a ako k nemu efektívne pristupovať z hľadiska vytvárania diela, výstavby interpretácie a ako sa navzájom tieto zložky ovplyvňujú. A v neposlednom rade oživiť aktívnu spoluprácu medzi zbormajstrami/dirigentmi, skladateľmi a odborníkmi na vokálny prejav.

Najbližšie sa prednášky v rámci projektu uskutočnia
21. septembra 2023 o 9:00 v koncertnej sále Dvorana

Lektori a témy:

  • 9:00 – 10:30 
    Silvia Lejava Adamíková – Ľudský hlas – živý organizmus alebo hudobný nástroj?
  • 10:30 – 12:00
    Iveta Weis Viskupová – Klasická zborová literatúra a práca s vokálnou literatúrou
  • 12:15 – 13:45
    Marián Lejava – Vokálna tvorba 20. a 21. storočia a jej špecifiká

Projekt bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Prezentácie vysokoškolského tanečného umenia v zahraničí

Ďalším projektom nadväzujúcim medzinárodnú spoluprácu sú Prezentácie vysokoškolského tanečného umenia v zahraničí. Jeho náplňou je výskumné a umelecké pôsobenie študentov a pedagógov HTF VŠMU v partnerských zahraničných inštitúciách a na tanečných festivaloch.

Počas rokov 2016 a 2018 študenti a pedagógovia vycestovali do hostiteľských inštitúcií: Škola klasického tanca v Moskve, Anton Bruckner Privatuniversität v Linzi, Magyar Táncművészeti Főiskola v Budapešti, Wiener Staatsoper Balletschule vo Viedni, International Exposure 2016 v Tel Avive, Skopje Dance Academy ESRA University v Skopje, The International Dance Council CID v Saint Petersburgu pod garanciou UNESCO a Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien vo Viedni.

O projekte

Historický prehľad projektov Centra výskumu

Staršie projekty Centra výskumu