Katedra filmových štúdií

Katedra filmových štúdií Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave poskytuje jedinečný študijný program, ktorý sa nedá študovať nikde inde na Slovensku. Zameriava sa najmä na teóriu a dejiny filmu, televízie, audiovízie.

Od roku 2021 je Katedra filmových štúdií súčasťou Inštitútu teórie divadla, filmu a hudby, pracoviska zriadeného za účelom zabezpečovania výučby v spoločnom univerzitnom študijnom programe s názvom teória divadla, filmu a hudby.

Dôraz sa kladie na schopnosť písomne spracovať vlastný názor i nové vedomosti. Získavajú sa prezentačné i organizačné zručnosti, cibrí sa u nás vkus, informácie sa vkladajú do poučeného rámca súvislostí.

Na bakalárskom stupni študentky a študenti získajú základné vedomosti o dejinách aj súčasnosti svetovej i domácej kinematografie, zoznámia sa s jednotlivými filmovými profesiami, metodologickými postupmi, umenovednými prístupmi. Na magisterskom stupni sa historické i teoretické poznanie a nadobúdanie zručností prehlbuje, obohacuje o nové pohľady a smery.

Absolventi a absolventky sa môžu uplatniť v širokej škále profesií, ktoré súvisia s filmom a médiami všeobecne. Najčastejšie sa úspešní študenti a študentky uplatňujú v žurnalistike, rozhlase, klubovej práci s filmom, kurátorstve audiovizuálnych zbierok, reklame a PR, vo vedeckých pracoviskách a vysokom školstve.

Obľúbená je programová práca pre filmové festivaly, kde filmový odborník alebo odborníčka zostavujú festivalové sekcie.

Ďalšie možnosti uplatnenia poskytujú televízie v profesii dramaturga, tiež distribučné spoločnosti, printové médiá a internet. Všetko závisí od preferencií a individuálnych záujmov konkrétneho absolventa alebo absolventky.

  • Vypočujte si tiež nový podcast Katedry filmových štúdií – podKASty.

Pedagógovia a pedagogičky

Profesori

prof. Jelena Paštéková, CSc.

“”

prof. Václav Macek, CSc.

prof. Martin Ciel, PhD.

Docenti

doc. Katarína Mišíková, PhD.

Odborné asistentky a asistenti

Mgr. Eva Filová, ArtD.

Mgr. Monika Mikušová, PhD.

Mgr. Zuzana Mojžišová, PhD.

vedúca katedry

Mgr. art. Eva Šošková, ArtD.

Ing. arch. Mgr. Erik Binder, PhD.

Mgr. Juraj Oniščenko, PhD.


Študijné plány

Katedra filmových štúdií aktuálne zabezpečuje výučbu v nasledovných študijných plánoch v rámci akreditovaného študijného programu Teória divadla, filmu a hudby:


Prijímacie konanie

Nároky na uchádzačov a uchádzačky a informácie o priebehu prijímacích skúšok sú zverejnené na stránkach jednotlivých študijných programov, ktoré Katedra filmových štúdií ponúka.

Termíny podávania prihlášok:

  • Pre bakalárske štúdium: do 27.11.2023
  • Pre magisterské štúdium: termín bude upresnený

Termíny prijímacích skúšok:

  • Pre bakalárske štúdium
    9. 2. 2024
  • Pre magisterské štúdium: termín bude upresnený

Projekty katedry

  • podKASty – podcast o filmovom umení

    Katedra filmových/audiovizuálnych štúdií rozbieha na pôde FTF úplnú novinku – podcastovú reláciu podKASty. Myšlienka sa rodila dlho, technické náležitosti zreli ako víno, ale už je dieťa na svete. Zhovárame sa o kinematografii; živote na škole; veciach, čo nás tešia i trápia; umení; zdraví; filmových akciách, krásach aj úskaliach nášho povolania – kritickej reflexie, historického skúmania či teoretického uchopovania siedmeho umenia.

    Viac o projekte: podKASty

  • Oral History

    Od školského roku 2007/2008 sa naši študenti a študentky v spolupráci so študentmi ďalších katedier FTF VŠMU podieľajú na riešení projektu Oral history – Audiovizuálne záznamy pamätníkov slovenskej kinematografie.

    Oral history alebo orálna história – hovorená, rozprávaná história – je novodobou interdisciplinárnou metódou poznávania dejín. Sleduje individuálne zážitky a skúsenosti – veď niektoré svedectvá o uplynulých obdobiach sa nedajú získať inak ako autentickým rozhovorom s priamymi účastníkmi minulých dejov. V oblasti slovenskej filmologickej historiografie doteraz neprebehlo systematické skúmanie dejín prostredníctvom metódy orálnej histórie, ktoré by viedlo rozhovory so staršími, častokrát zabudnutými filmovými tvorcami. Aspekt zviditeľnenia, v našom prípade audiovizuálnym záznamom, pritom zohráva dôležitú úlohu – veď o mnohých tvorcoch hranej, dokumentárnej, animovanej a televíznej tvorby existujú len sporé fotografické a textové záznamy, a hoci figurujú v dejinách slovenskej kinematografie, získať o nich ucelený obraz je takmer nemožné.

    Viac o projekte: Oral History

  • Obrazy (proti) extrémizmu

    Edukačno-edičný projekt Obrazy (proti) extrémizmu je bezprostrednou reakciou pedagógov a pedagogičiek Katedry filmových štúdií na vzostup pravicového extrémizmu, ktorý do našej spoločnosti zasieva strach, agresivitu, xenofóbne a homofóbne prejavy a svojimi zjednodušenými populistickými receptami si získava sympatie najmä mladej generácie. Nápad vznikol spontánne po parlamentných voľbách v marci 2016 a vďaka finančnej podpore Audiovizuálneho fondu a spolupráci so Slovenským filmovým ústavom sme rozbehli prípravné práce, ktorých výsledkom je vydanie 2-DVD, určeného najmä pre študentov a pedagógov všetkých typov stredných škôl.

    Viac o projekte: Obrazy (proti) extrémizmu

  • Filmová výchova

    Film a príbuzné médiá majú v našej kultúre čoraz významnejšie miesto, do učebných osnov sa však ich dôležitosť premieta len veľmi pomaly. Či už je to tým, že mnoho ľudí je na základe každodenného stretávania sa s filmom mylne presvedčených, že mu dokážu prirodzene rozumieť – a pritom im často unikajú zložité mechanizmy, ukryté pod jeho zdanlivo ľahko dekódovateľným povrchom – alebo z iných dôvodov, s každým ďalším oneskorením potreba osvojenia si kritického vzťahu k videnému výrazne narastá.

    Katedra audiovizuálnych štúdií Filmovej a televíznej fakulty VŠMU preto ponúka pedagógom a študentom stredných škôl projekt, na základe ktorého si môžu osvojiť schopnosť vnímať médiá, rozumieť im a využívať ich v súlade s vlastnými špecifickými požiadavkami.

    Projekt filmovej výchovy pre stredné školy, ktorý bol podporený grantom Ministerstva školstva rozširuje osnovy výuky dejín umenia a slúži na popularizáciu filmového umenia a vedy. Je zameraný na študentov stredných škôl, ktorým sú určené prednášky a projekcie, a na ich pedagógov, ktorým je určený výstup z projektu v podobe základnej príručky filmovej výchovy pre stredné školy, s ktorou môžu ďalej samostatne pracovať v priebehu vlastného vyučovacieho procesu.

    Viac o projekte: Filmová výchova pre pedagógov a študentov stredných škôl

  • Časopis Frame

    Frame je časopis, ktorý už niekoľko rokov vzniká na pôde Katedry filmových štúdií (pôvodne Katedry audiovizuálnych štúdií). Nevznikol z povinnosti, ale z potreby. Z potreby nájsť, založiť a dlhodobo prevádzkovať platformu, kde sa budú môcť – verejne, a to je dôležité – prezentovať študenti z našej katedry. Kde budú môcť – hromadne, a to je tiež dôležité – predviesť, ako dokážu reflektovať filmovú tvorbu našu i zahraničnú, ako o nej premýšľajú a v akej kvalite vedia svoje myšlienky dať na papier.

    Viac o časopise Frame

  • Publikácie a učebné texty

    Literatúra nás na Katedre filmových štúdií baví a občas aj živí. Študentky a študenti si cibria formálnu stránku textov na predmete Kultúra písaného slova a od prvého ročníka sú vedení k publikovaniu textov v printových či elektronických médiách. Schopnosť vyjadrovať sa písomne je pre budúcich absolventov tohto odboru zásadná, ak ostanú v branži, bez písania – a platí, že čím kvalitnejšie, tým lepšie – sa v podstate takmer nezaobídu, či už z nich budú filmoví teoretici, historici, publicisti, organizátori filmového života, spolupracovníci filmových festivalov či iných s filmom spojených podujatí, popularizátori umenia, kinári, archivári, kultúrni pracovníci…
    Pedagógovia a pedagogičky katedry publikujú v odborných a recenzovaných časopisoch a konferenčných zborníkoch, pôsobia ako zostavovatelia a zostavovateľky filmologickej odbornej literatúry, vydávajú knihy vo vydavateľstvách (VŠMU, Slovenský filmový ústav, Asociácia slovenských filmových klubov, FOTOFO, Vlna – Drewo a srd atď.) a tiež píšu elektronické príručky a učebné texty k aktuálne riešeným projektom a predmetom.

    Viac o publikáciách


História katedry

Až do prelomu päťdesiatych a šesťdesiatych rokov sa na Slovensku filmologickým problémom, výskumu či výučbe nevenovala žiadna inštitúcia. Napriek neexistujúcej domácej platforme odborného filmového vzdelávania sa už v tomto období začali objavovať niektoré publicistické osobnosti, ktoré v nasledujúcich rokoch ovplyvnili smerovanie slovenskej filmovej žurnalistiky.

Rozmach filmológie na Slovensku v druhej polovici sedemdesiatych rokov vyústil do konštituovania študijného odboru Filmová veda na Divadelnej fakulte VŠMU v školskom roku 1978/79, avšak ešte nie samostatne, ale v kombinácii s divadelnou vedou. V priebehu osemdesiatych rokov sa spočiatku úspešný pokus o konštituovanie filmovej vedy ako študijného odboru na istý čas prerušil. Toto spomalenie sľubného vývoja bolo spôsobené administratívnym rozhodnutím o presunutí odboru z Vysokej školy múzických umení na Univerzitu Komenského. Medzitým však počet filmových odborov na Divadelnej fakulte narastal a zmenila sa aj politická situácia, čo umožnilo 14. 6. 1990 ustanovenie samostatnej Filmovej a televíznej fakulty. V tom istom roku na tejto fakulte vzniká aj samostatná Katedra filmovej vedy. Fungovala až do roku 2003, keď sa začal proces jej transformácie na subkatedru v rámci ateliéru aplikovanej dramaturgie.

Dnes je katedra znova samostatná. Niekoľko rokov fungovala pod názvom Katedra audiovizuálnych štúdií, od školského roka 2022/2023 sa premenovala na Katedru filmových štúdií. Zmena názvu súvisí s tým, že Akreditačná agentúra schválila nový študijný program Teória divadla, filmu a hudby, ktorý budú spoločne realizovať Katedra divadelných štúdií na Divadelnej fakulte, Katedra filmových štúdií na Filmovej a televíznej fakulte a Katedra teórie hudby a Katedra teórie tanca na Hudobnej a tanečnej fakulte. Interdisciplinárne sa tak prepájajú nielen teoretické štúdium s praktickými odbormi, ale aj umenovedy venované rôznym múzam. Študentky a  študenti majú možnosť v rámci novovzniknutého Inštitútu teórie divadla, filmu a hudby participovať na spoločných konferenčných, výskumných či publikačných projektoch a rozširujú sa im šance odborného uplatnenia v praxi. Katedra filmových štúdií poskytuje svojim  poslucháčkam a poslucháčom rozvíjanie talentu a osvojenie si znalostí v unikátnom spojení teoretických a praktických aspektov audiovízie.


Absolventi a absolventky

Niektorí z absolventov a absolventiek katedry:

  • Daniel Bernát – filmový publicista, dlhoročný šéfredaktor časopisu Film.sk
  • Lena Bohunicki – koordinátorka distribučnej spoločnosti FILMTOPIA
  • Maroš Brojo – manažér asociácie herných vývojárov SGDA (Slovak Game Developers Association)
  • Peter Dubecký – generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ)
  • Zita Hosszúová – vedúca kina Lumière v Bratislave, festival Inakosť
  • Tomáš Hudák – zostavovateľ filmových sekcií festivalov (napr. Cinematik, Štyri živly), zamestnanec SFÚ
  • Peter Konečný – šéfredaktor Kinema.sk, popularizátor, publicista, programmer Cinematiku
  • Eva Križková – výkonná riaditeľa Filmového festivalu Jeden svet
  • Lenka Kuchtová – archivárka v televíznom archíve RTVS
  • Monika Lošťáková – programová a projektová koordinátorka pre Visegrad Film Forum a Febiofest, producentka v Nutprodukcii a Superfilme
  • Michal Michalovič – vedúci oddelenia vedy a výskumu Slovenského filmového ústavu
  • Ľubica Orechovská – producentka, koordinátorka Bažant Kinematografu
  • Ivan Ostrochovský – filmový producent a režisér 
  • Ján Pagáč – odborný pracovník Slovenského filmového ústavu (oddelenie dokumentácie a knižničných služieb)
  • Lea Pagáčová – odborná pracovníčka Slovenského filmového ústavu (oddelenie Audiovizuálne informačné centrum)
  • Pavel Smejkal – festivalový programmer, publicista, scenárista a režisér 
  • Matej Sotník – filmová sekcia mesačníka Kapitál
  • Ondrej Starinský – šéfdramaturg dokumentárnej a vzdelávacej tvorby RTVS
  • Adam Straka – platforma Film Expanded, Dokument na kolesách
  • Peter Závadský – filmový historik, Slovenský filmový ústav

Kontakty

Katedra filmových štúdií
Svoradova 2/A, Bratislava

Mgr. Zuzana Mojžisová, PhD.
vedúca katedry

zuzana.mojzisova@vsmu.sk