Skúškové obdobie a hodnotenie predmetov

Skúškové obdobie

Bežné predmety

Z každého bežného predmetu (povinný, povinne voliteľný alebo výberový) máte nárok na riadny termín skúšky, prvý opravný termín a druhý opravný termín skúšky (teda spolu tri termíny).

Termíny skúšok vypisuje skúšajúci pedagóg v AiS-e. Vašou povinnosťou je prihlasovať sa na skúšku cez AiS.

Ak skúšajúci vypísal len jeden riadny termín skúšky, máte povinnosť prihlásiť sa na tento termín. Ak ich vypísal viacero, vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Ak sa nemôžte prihlásiť na riadny termín z dôvodu kolízie s termínom skúšky z iného predmetu, ste povinný túto skutočnosť oznámiť skúšajúcemu e-mailom a požiadať o náhradný riadny termín. Pedagóg je v takomto prípade povinný vám vypísať náhradný riadny termín. Pri opravných termínoch sú procesy rovnaké.

Výsledok skúšky – hodnotenie predmetu, zaeviduje učiteľ do AiS-u.

Ak na skúške v riadnom termíne nevyhoviete, skúšajúci je povinný zapísať Vám do AIS-u hodnotenie FX (neprospel) a určiť Vám prvý opravný termín skúšky. Ak nevyhoviete ani na prvom opravnom termíne skúšky, skúšajúci je povinný zapísať Vám do AISu hodnotenie FX a určiť druhý opravný termín skúšky. Medzi riadnym a prvým opravným termínom skúšky a medzi prvým opravným a druhým opravným termínom skúšky musí byť časový odstup najmenej štyroch kalendárnych dní.

Ak pedagóg vypíše v akademickom informačnom systéme viacero termínov jednej skúšky, je povinný uviesť pri nich do poznámky, či sa jedná o riadny termín, prvý opravný, alebo druhý opravný termín. V prípade neuvedenia tejto informácie sa viacero vypísaných termínov jednej skúšky považuje za riadne termíny skúšky.

Riadny, prvý opravný termín a druhý opravný termín skúšky vykonáte do konca skúškového obdobia.

Ak neabsolvujete vypísaný termín skúšky a svoju neúčasť neospravedlníte, alebo ak odstúpite od skúšky, pedagóg vás ohodnotí stupňom FX – nedostatočný. Zároveň tým strácate jeden termín skúšky.

Ak sa nemôžete z vážnych, najmä zdravotných dôvodov, zúčastniť skúšky v prihlásenom termíne, ste povinný bezodkladne sa skúšajúcemu ospravedlniť e-mailom, vysvetliť mu dôvody svojej neúčasti a doručiť mu príslušný doklad (napríklad lekárske potvrdenie). O odôvodnenosti ospravedlnenia rozhodne skúšajúci. V prípade, že skúšajúci uzná dôvod ako opodstatnený, je povinný vám to oznámiť e-mailom a vypísať vám náhradný termín skúšky, pričom nestrácate jeden termín skúšky. Ak skúšajúci neuzná dôvod ako opodstatnený, oznámi vám to a hodnotí vás stupňom FX – nedostatočný. Zároveň tým strácate jeden termín skúšky.

Zápis hodnotení vykonáva pedagóg cez akademický informačný systém najneskôr do konca skúškového obdobia daného semestra.

Predmety štátnej skúšky a obhajoba záverečnej práce

O hodnotení štátnych skúšok a obhajobách záverečných prác sa dočítate na príslušnej podstránke.


Stupne hodnotenia

Na základe priebežného hodnotenia a záverečného hodnotenia vám pedagóg udelí celkové hodnotenie z daného predmetu. Pedagógovia si sami určujú kritériá hodnotenia. Podmienky hodnotenia sú spravidla uvedené v informačnom liste predmetu. Kredity môžete získať len za predmety, v ktorých ste získali hodnotenie A až E. Hodnotenie FX znamená, že ste nesplnili ani minimálne kritériá pre absolvovanie predmetu.

  • Čo znamenajú jednotlivé stupne hodnotenia
    A – výborne (vynikajúce výsledky) = 1

    V rámci predmetov tvorby študent podal vynikajúci tvorivý výkon, preukázal iniciatívnosť, jeho komunikácia s pedagógom bola na veľmi dobrej úrovni. V teoretických predmetoch preukázal iniciatívny záujem o predmet štúdia, aktívne prinášal podnety a vlastné názory, zapájal sa do diskusie, mal vynikajúce seminárne práce a preštudovanú študijnú literatúru nad rámec povinnej literatúry.

    B – veľmi dobre (nadpriemerné výsledky) = 1,5

    V rámci predmetov tvorby študent podal veľmi dobrý tvorivý výkon, jeho komunikácia s pedagógom bola na adekvátnej úrovni. V teoretických predmetoch študent zvládol látku v rozsahu študijného plánu.

    C – dobre (priemerné výsledky) = 2

    V rámci predmetov tvorby študent podal štandardný tvorivý výkon, jeho komunikácia s pedagógom bola na dobrej úrovni. V teoretických predmetoch študent zvládol látku v rozsahu študijného plánu na priemernej úrovni.

    D – uspokojivo (prijateľné výsledky) = 2,5

    V rámci predmetov tvorby študent podal uspokojivý tvorivý výkon, počas semestra preukazoval slabšiu iniciatívu, jeho komunikácia s pedagógom bola na uspokojivej úrovni. V teoretických predmetoch študent zvládol látku v rozsahu študijného plánu na uspokojivej úrovni, uspokojivé, resp. slabé plnenie kritérií kontrolných etáp predmetu.

    E – dostatočne (výsledky spĺňajú minimálne kritériá) = 3

    V rámci predmetov tvorby študent podal slabý tvorivý výkon, počas semestra preukazoval slabšiu iniciatívu, jeho komunikácia s pedagógom bola na nízkej úrovni. V teoretických predmetoch študent zvládol látku v rozsahu minimálnych kritérií.

    FX – nedostatočne (vyžaduje sa ďalšia práca) = 4

    Výsledky nespĺňajú ani minimálne kritériá, nedostatočná komunikácia s pedagógom, nedostatočná iniciatívnosť.

Žiadosť o preskúmanie hodnotenia

Ak považujete postup zo strany skúšajúceho, resp. skúšobnej komisie za neobjektívny, máte možnosť podať dekanovi fakulty žiadosť o preskúmanie
postupov
, ktoré viedli k udelenému hodnoteniu, a to do 3 dní odo dňa, kedy sa skúška konala.

Dekan preskúma vašu žiadosť nielen, ale najmä, formou spoločného
dialógu so všetkými zainteresovanými stranami
, pričom je zodpovedný za spravodlivé zaobchádzanie s každou z nich. Dekan písomne rozhodne o prípadnej náprave, ak je potrebná, do 15 dní odo dňa podania žiadosti, pričom má
právo zrušiť zrealizovaný termín skúšky, vypísať náhradný termín a v záujme objektivity ustanoviť skúšobnú komisiu, resp. novú skúšobnú komisiu.

Ak hodnotíte rozhodnutie dekana ako neobjektívne alebo nespravodlivé, máte právo podať rektorovi VŠMU žiadosť o nápravu, a to do 10 dní odo dňa, kedy vám bolo doručené rozhodnutie dekana. Rrektor VŠMU žiadosť o nápravu do 30 dní odo dňa jej doručenia preskúma, pričom je zodpovedný za spravodlivé zaobchádzanie so všetkými zainteresovanými stranami; rozhodnutie rektora je konečné a nie je možné sa proti nemu odvolať.


Vážený študijný priemer

Celkové hodnotenie štúdia sa vypočíta ako vážený študijný priemer. Pri jeho výpočte sa získané známky prevážia kreditovou náročnosťou jednotlivých predmetov. Vážený študijný priemer sa môže premietnuť do rozhodovacieho procesu pri udeľovaní prospechových štipendií, ocenení za vynikajúce študijné výsledky. Alebo môže zavážiť pri posudzovaní odpustenia alebo zníženia školného alebo pri odporúčaní študijného pobytu.

Výpočet váženého študijného priemieru upravuje Vyhláška MŠVVaŠ č. 614/2002 Z. z. o kreditovom systéme štúdia v § 6.