Zvuková skladba [Mgr. art.]

Základné informácie

  • Študijný odbor: Umenie
  • Študijný program: Strihová a zvuková skladba
  • Študijný plán/modul: Zvuková skladba
  • Dosiahnutá kvalifikácia: magister umenia
  • Forma štúdia: denná
  • Štandardná dĺžka štúdia: 4 semestre
  • Počet kreditov: 120 kreditov
  • Zabezpečujúce pracovisko: Ateliér zvukovej skladby

Štúdium má za cieľ výchovu k samostatnému tvorivému mysleniu v oblasti zvukového filmového a televízneho strihu a zvukovej skladby audiovizuálneho diela akéhokoľvek žánru.

Zároveň pripravuje profesionálnych odborníkov – zvukových majstrov, ktorí sú schopní samostatne a tvorivo využívať zvukové výrazové prostriedky na vyjadrenie dramaturgického zámeru a autorskej koncepcie s použitím širokej škály umeleckých a technických vyjadrovacích prostriedkov.

Teoretická a praktická časť štúdia je orientovaná na prácu so zvukovou zložkou v surroundovom formáte. Hľadanie optimálnej formy a osobitá autorská výpoveď je hlavným mottom magisterského štúdia.

Čo budem študovať?

Obsah štúdia Ateliéru zvukovej skladby v magisterskom stupni štúdia je upriamený na problematiku filmového s zvuku vo formáte Dolby Surround 7.1 a Dolby Atmos a filmovej hudby. Je reprezentovaný predmetmi Mixáž a mastering, Zvuková tvorba  – Audiovizuálna tvorba, ktoré dopĺňajú predmety Teória filmového zvuku, Zvuková tvorba – teória a prax hudobnej nahrávky, Teória zvukovej skladby – Hudobná dramaturgia audiovizuálneho diela, Hudobná réžia a Zvuková syntéza


Moja kariéra

Mnohí z absolventov boli nominovaní alebo sa aj stali držiteľmi najvyššieho ocenenia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie – Slnko v sieti za najlepší filmový zvuk.

Absolvent študijného plánu Zvuková skladba dokáže efektívne pracovať ako samostatný tvorca, alebo ako člen, resp. vedúci tvorivo-realizačného tímu alebo jeho časti. Pracuje buď v slobodnom povolaní a realizuje sa v sfére hraného, dokumentárneho a animovaného filmu, alebo nachádza zamestnanie v inštitúciách ako verejnoprávna televízia a rozhlas, súkromné televízie alebo si zakladá vlastné postprodukčné štúdio.

Nomináciu na Slnko v sieti za najlepší filmový zvuk získali nasledovní absolventi Ateliéru zvukovej skladby: Tobiáš Potočný (2014, Až do mesta Aš; 2018, Nina a 2020, Ostrým nožom), Ján Ravasz (2014, Môj pes Killer a 2016, Eva Nová), Dušan Kozák ( 2016, Deti) a dvojica Tobiáš Potočný a Matej Hlaváč  (2016, Piata loď).

Ocenenie získali: Marián Gregorovič, Peter Mazáček (2014, Zázrak), Tobiáš Potočný (2016, Koza), Lukáš Kasprzyk  (2017, Richard Müller: Nespoznaný) a Viktor Krivosudský  (2018, Čiara a 2020, Amnestie).

Držiteľom ocenenia Slnko v sieti za najlepší filmový zvuk je aj pedagóg Ateliéru zvukovej skladby prof. Peter Mojžiš, ArtD. a to za filmy Sluneční stát (2006) a Cigán (2012).


Čo hovoria naši študenti a absolventi?

Samo Škubla, absolvent

“Štúdium zvukovej skladby na FTF VŠMU mi dalo možnosť usmernene sa rozvíjať a realizovať sa v mojej záľube pre zvuk. Okrem nutných technických základov mi rôznorodosť pedagógov ukázala široký diapazón vyjadrovacích prostriedkov, z ktorých si postupne vytváram svoj vlastný prístup k tvorbe zvukovej zložky pre film.”

Tomáš Balák, absolvent

“Ateliér zvukovej skladby ma komplexne pripravil na prostredie v ktorom aktuálne tvorím. Naučil som sa učiť z vlastných chýb, byť zodpovedný a vedieť pracovať so širokým spektrom ľudí. Najviac fascinujúca bola pre mňa prezentácia ateliérových cvičení, kedy som pochopil, že tvorba zvuku nemá mantinely – všetci spolužiaci sme robili odlišné a jedinečné diela. Počas štúdia som zažil najväčšiu slobodu v tvorbe a experimentovaním so zvukom.”

Michal Horváth, absolvent

“Štúdium v Ateliéri zvukovej skladby mi otvorilo nový obzor práce so zvukom. Objavil som čaro filmového zvuku. Počas štúdia som spoznal množstvo autorov, ktorý dokážu neustále prinášať nové témy, čo ma fascinuje dodnes. Každý film je tak spojením tvorcov a divákov. Vďaka prístupu pedagógov som mal možnosť skúšať a neobmedzovať sa v realizácii mojich nápadov.”

Mgr. art. Tobiáš Potočný, ArtD., absolvent a vedúci AZS, laureát ceny „Slnko v sieti“

“Keď som prišiel na školu ako študent, pracovali sme všetci s jedným zvukárskym setom, ktorého srdcom bol magnetofón Nagra a na snímanie zvuku sa občas ešte používal bambusový prút. Nie, neopisujem osemdesiate roky minulého storočia, ale situáciu po roku 2000. Dnes máme vybavenie na svetovej úrovni, no to dôležitejšie sa našťastie nezmenilo. Na škole stále stretnete ľudí, ktorí vás naučia rozumieť filmu a rovnako aj ľudí spolu s ktorými dostanete príležitosť natočiť vlastný film…”


Priebeh prijímacieho konania

KOMPLETNÉ INFORMÁCIE O PRIJÍMACOM KONANÍ PRE AKAD. ROK 24/25 NÁJDETE NA TOMTO ODKAZE

Uchádzačky a uchádzači sa prihlasujú prostredníctvom systému ePrihláška do 15. 4. 2024. Prijímacie konanie sa uskutoční 25. 6. 2024.

e-Prihláška

Školné a poplatky

  • Školné pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia: 1 650 € / akademický rok
  • Poplatok za prijímacie konanie: 40 €

Kontakty

Mgr. Jana Mihoková
študijný referent pre magisterské a doktorandské štúdium

jana.mihokova@vsmu.sk
02 5930 3578, kl. 578