Elektronické informačné zdroje – hudba, tanec, divadlo, dejiny

                                                                                                  logo-kniznica01


                                                                                                                                             logo_FB

Licencované EIZ
> Nelicencované EIZ (voľne dostupné)
    > Katalógy knižníc
    > E-knihy
    > E-periodiká
    Hudba, tanec, divadlo a dejiny umenia
     (Ak nie je uvedený odkaz, pre vstup kliknite na logo.)


Historický tanec v heslech
Vstupný bod: > http://www.tillwoman.net/Kategorie:Encyklopedie/
Encyklopédia historického tanca vznikla z mojej vlastnej potreby zatriediť si stále pribudajúce fakty a poznatky z tejto oblasti a dať ich do vzájomných a zrozumiteľných súvislostí v kontexte doby. To, čo v encyklopédii konkrétne popsujem, sú praktické dovednosti tanečníčky podložené znalosťami overenými v teoretických prameňoch alebo teoretické poznatky overené vlastnou tanečnou skúsenosťou.

Bensound
Nahrávky z databázy Bensound sú dostupné pod  licenciou Creative Commons. Môžete ich použiť vo vašom multimediálnom projekte (online videá, webové stránky, animácie, atď.) zadarmo. Existujú však isté obmedzenia, ktoré sú popísané na stránke Bensound.

Artlist
Knižnica filmového priemyslu s vysokokvalitnou hudbou pre videá bez licenčných poplatkov (royalty free), YouTube, reklamu a filmy.

 

audio network
Milujeme hudbu – a to sa prejavuje v tvorivosti, talentu a šírke nášho katalógu a v remesle, ktoré ho robí. Počúvajte a sťahujte si skladby pre svoj projekt z nášho zoznamu svetovo preslávených rešpektovaných spevákov a pesničkárov, ale aj začínajúcich umelcov.

 

Portál hudba.sk
ponúka:

– informačný servis – hudobné novinky, exkluzívne fotoreporty, reportáže, recenzie a rozhovory
 rozsiahly katalóg interpretov s biografiami, diskografiami, textami piesní a akordami, na ktorého vytváraní sa môžu podieľať samotní užívatelia
– možnosť vyhľadávania a pridávania hudobných podujatí

SOUNDCLOUD
Ako svetovo najväčšia hudobná a zvukové platforma, SoundCloud umožňuje ľuďom objaviť a vychutnať si najväčší výber hudby od najrozmanitejších tvorcov. Od svojho spustenia v roku 2008, sa platforma stala preslávenou pre svoj unikátny obsah a funkcie vrátane schopnosti zdieľať hudbu a spojiť sa priamo s umelcami. Toto je možné vďaka otvorenej platforme, ktorá priamo spája tvorcov a ich fanúšikov na celom svete.

Free Music Archive
Free Music Archive je interaktívna knižnica vysokokvalitných, legálnych zvukových nahrávok, ktoré sprostredkuje WFMU, najznámejšia bezplatná rozhlasová stanica v Amerike. Stanica ponúka verejnosti bezplatný prístup k novej hudbe. Archív voľnej hudby je pokračovaním tohto zamerania, ktoré je prispôsobené na vek internetu. So zdielaním hudby sa začalo v roku 2009.

Online hudobný videoarchív Slovenskej filharmónie. 
Vážení poslucháči, tím Streamboyz pre vás pripravil jedinečnú možnosť počúvať vybrané koncerty, ktoré odzneli v Slovenskej filharmónii, len vo zvukovej podobe. Ak máte napríklad pomalé pripojenie k internetu, iste túto možnosť radi využijete a zostanete s nami aspoň takto v kontakte.

divadlo.cz  Informační portál českého divadla
Divadlo.cz je internetový informační portál, který provozuje > Institut umění – Divadelní ústavDivadlo.cz přináší kompletní informace o tuzemském a z části i o zahraničním divadelním dění. Stránky obsahují aktuální články týkající se jednotlivých inscenací, festivalů, výstav či divadelních publikací. V rubrice Příležitosti  naleznete oborovou burzu práce a zboží, nabídky ke spolupráci, grantové výzvy nebo připravované workshopy.
Obsah Divadla.cz můžete tvořit i vy! Vložte na stránky článek pomocí  > formuláře a vyčkejte, až bude schválen administrátorem. Zpráva bude zařazena do správné kategorie článků a následně se objeví na webu.

Redakce > HIS Voice vychází z předpokladu, že v éře masivního šíření hudby a informací o ní prostřednictvím internetu plní hudební publicistika novou roli: úlohu jakéhosi „síta“, které čtenářům a posluchačům pomáhá orientovat se v nezměrném množství nově vznikající hudby a souvisejících aktivit. Tuto bezplatnou službu veřejnosti si za cíl vytknul i HIS Voice.

Hudební informační středisko (> HIS) za dobu své téměř padesátileté existence vybudovalo unikátní archiv partitur a nahrávek skladeb české vážné hudby vzniklé převážně po roce 1945. Tento jedinečný soubor vydaných i nevydaných děl je uspořádán v této elektronické databázi MUSICBASE, která obsahuje řadu doprovodných informací včetně detailního nástrojového obsazení nebo životopisných dat autorů. V databázi jsou uvedeny i skladby, jejichž partituru nebo nahrávku HIS nemá k dispozici.
Partitury se fyzicky nacházejí buď v půjčovně notových materiálů Českého rozhlasu, kde jsou k dispozici k zápůjčce, nebo v archivu HIS. Probíhá postupná digitalizace partitur a nahrávek tak, aby byly v náhledech dostupné přímo prostřednictvím databáze MUSICBASE a zároveň bezpečně uloženy pro další generace.
Naší snahou je zprostředkovat díla soudobé vážné hudby autorů českého kulturního okruhu přehlednou formou na Internetu. Databáze je průběžně doplňována a opravována; uvítáme, pokud nás upozorníte na případné chyby, nebo přispějete svými náměty na zlepšení.

Portál v rámci projektu spoločnosti Internationale Stiftung Mozarteum poskytuje prístup k zdigitalizovaným textovým dielam Wolfganga Amadea Mozarta s cieľom sprístupniť ich širokej verejnosti, pre osobnú potrebu a vzdelávacie účely. Textové dokumenty sú rozdelené do 10 tematických sekcií.

  The Brodway Archive

Archív s veľkým množstvom ukážok nahrávok s produkcie nezávislého divadelného producenta Tobyho Simkina  s 35-ročnými ocenenými skúsenosťami a dokázaným úspechom vo výrobe komerčného divadla na Broadwayi, v Londýne v West Ende aj inde po celom svete.
Je jediným expertom na Broadway so sídlom v Číne, kde viac ako desať rokov funguje jeho spoločnosť. Je výkonným producentom rôznych národných turné a show v New Yorku vrátane Savion Glover. Pre TML produkuje turné Jekyll & Hyde, The Rocky Horror Show a La Nova na Vtáčom hniezde (National Stadium) v Pekingu.

SHAKESPEREAN LONDON THEATRES
Stránka ponúka celý rad informácií o divadlách  Shakespearovskej doby. Pomocou mapiek, obrázkov a textov vás zoznámia s ich dramatikmi, ale aj s publikom, ktoré ich navštevovalo. Ukážu vám aj kultúrne rozdiely medzi jednotlivými miestami, kde divadla existovali.

Play Shakespeare.com
Webový portál plný voľne prístupných informácií o Shakespearovom diele, o jednotlivých hrách v abecedne zoradenom zozname. Môžete tu nájsť aj video záznamy Shakespearových hier. 

BORROWERS AND LENDERS
Časopis o Shakespearovej tvorbe a jeho živote. Prispievajú do neho vedci z odboru histórie divadla ako napríklad: Dr. Yousef Awad‎‎ z University of Jordan, Regina Buccola z University in Chicago, Jonathan Burton asociovaný profesor English at Whittier College, Giorgia De Santis, doktorandka na University of Rome, Sarah Hatchuel, profesorka naglickej literatúry a filmu z University of Le Havre a ďalší.

NUMERIDANCE.TV
3105 inšpiratívnych videí, rozhovorov, promo festivalov a ukážok z oblasti súčasného tanca ale aj klasického baletu. 
‎Objavte svet tanca cez webdocs, parcours a virtuálne výstavy. Náš obsah je rozdelený do kategórií, takže si môžete ľahko vybrať medzi veľkými umelecké hnutiami, témami v spoločnosti, umeleckými portrétmi a portrétmi inštitúcií.‎

 

British Library Sounds
Vypočujte si výber z rozsiahlych zbierok unikátnych zvukových nahrávok britskej knižnice, ktoré prichádzajú z celého sveta a pokrývajú celú škálu nahratých zvukov: hudbu, drámu a literatúru, ústnu históriu, divokú zver a zvuky prostredia.

Janáčkova akademie múzických umění v Brně – E-zdroje > Umenie online
Portál sprístupňuje rôzne druhy českých a zahraničných odborových elektronických informačných zdrojov (EIZ): databázy, encyklopédie, online časopisy a noviny, portály, slovníky, vyhľadávače, webové stránky inštitúcií s odkazmi na ďalšie odborové zdroje. Kategórie EIZ rámcovo korešpondujú so študijnými odbormi JAMU: divadlo (resp. performing arts, vr8tane opery, muzikálu, baletu, scénického tance, bábkového divadla a iných foriem), film, hudba, literatúra, umenie.

Server > Classical connect ponúka okrem informácií zo sveta klasickej hudby aj voľné prehrávanie nepreberného množstva nahrávok z diela Ludwiga van Beethovena.

HUDBA ONLINE

Server > hudbaonline.sk  je internetový server vo forme blogu, ktorý poskytuje používateľom rôzne informácie, najmä zaujímavosti zo sveta hudby a služby. Pre nekomerčné účely sú poskytované zdarma. Služby budú používateľom poskytnuté iba v prípade, že súhlasia s podmienkami a upozorneniami uvedenými v plnom rozsahu.

Folger DIGITAL TEXTS

Folger Digital Texts
Folger Digital Texts je zdrojom vysokokvalitných textov Shakespearových hier, sonetov a básní, či ste čitateľ, študent, učiteľ, interpret alebo digitálny vývojár. Tieto texty sú zadarmo na čítanie online a ponúkame tie isté skvelé texty zadarmo na stiahnutie. Ponúkame stiahnuteľné súbory v piatich formátoch: XML, HTML, PDF, DOC (vrátane alebo bez linkových čísiel), TXT a TEI Simple. Odporúčame, aby ste pred stiahnutím navštívili stránku Informácie a zistite, ktorý typ súboru je pre vaše potreby najvhodnejší.

Belarus Free Theatre
Bieloruské slobodné divadlo (BFT) vytvára vzrušujúce spoločenské, kultúrne a politické divadlo, ktoré zapája medzinárodné publikum všetkých vekových kategórií a povzbudzuje ich k tomu, aby spochybnili zdroj svojej slobody. BFT sa zaoberá často zanedbávanými problémami a vyzýva na zmeny vo vnímaní a politike s cieľom zlepšiť kvalitu života ľudí, ktorí inšpirovali ich predmet. Kombinujú tanečné, hudobné, filmové a úžasné snímky a vytvárajú náročné divadlo s vysokým vplyvom.
Spoločnosť sa pôvodne stretla, aby sa v Bielorusku stala expresívnym divadlom, ktoré bolo nezákonné v režime Lukašenka.

Musical Offerrings
Musical Offers je on-line, dvakrát ročne publikovaný študijný časopis hudobnej vedy, ktorého poslaním je publikovať články z akejkoľvek hudobnej oblasti: historickej, etnomuzikologickej alebo z histórie cirkevnej hudby. Každý článok uverejnený v časopise je od autora – vysokoškolského študenta a prechádza dôkladným procesom anonymného hodnotenia odborníkmi v tejto oblasti. Časopis je výsledkom snahy poskytnúť študentom motiváciu vyniknúť v historickom výskume a písaní a mať príležitosť stať sa publikovaným autorom už ako vysokoškolák. Kvalita vysoko ohodnotených a relevantných príspevkov je ponúkaná na preskúmanie aj vysokoškolským študentom v akomkoľvek type štúdia.

Bach digital - the Bach portal for research and the
practical musicians
Podrobná celosvetová databáza (CC-licencia) s digitálnymi reprodukciami
diel celej rodiny Bachovcov, je platformou pre spoľahlivé výsledky výskumu,
 lebo jednoducho miesto na prezeranie si fascinujúcich pôvodných zdrojov
J.S.Bacha a jeho synov.
> https://www.bach-digital.de/content/index.xed

 

eTHEATRE.SK
Open access databáza obsahujúca 25500 osobností divadelného sveta, 13300 inscenácií, 220 divadiel, postavy, scénografické návrhy, fotodokumentáciu, podujatia, multimédia a ďalšie zaujímavé informácie. > etheatre.sk

 

Open Music Library
Ľudia, časopisy, video aj audio nahrávky.
Stačí sa zeregistrovať a máte k dispozícii nepreberné množstvo hudobného materiálu.
https://openmusiclibrary.org/

 

Časopisy s hudobnou tématikou – Elektronische Zeitschriftenbibliothek (EZB):
> http://rzblx1.uni-regensburg.de/ezeit/fl.phtml?bibid=SPGK&colors=7&lang=en&notation=LP-LZ&notation=LP-LZ – otvorený zdroj časopisov z odboru muzikológie Univerzitnej knižnice v Regensburgu.
Návod na použitie je k dispozícii TU (Slovenská pedagogická knižnica)


FOND Tradičnej ľudovej kultúry – FOND TĽK
> http://fondtlk.sk/sk/index/ – otvorený zdroj ľudových tancov, hudby a kultúry


> http://www.imslp.org/wiki/Hlavna_stranka zdieľanie svetovej hudby vo verejnom vlastníctve.


http://www.wga.hu/index1.htmlWeb gallery of Art – Web galéria umenia, hudby a architektúry.

logo_VienaSymphonicLib
> https://vsl.co.at/en/Music – Viena Symphonic Library – stovky záznamov symfonickej hudby s možnosťou výberu podľa autorov.

> https://www.ceeol.com/ – CEEOL: Central and Eastern European Online Library
> http://www.loc.gov/jukebox/ – prístup k 40 000 záznamov hudby z rôznych žánrov spred roka 1930 s možnosťou výberu podľa autora, žánra, roka a iných kritérií

> https://archive.org/details/78rpm – voľný prístup k digitalizovaným nahrávkam starej hudby z platní na rýchlosť 78

> http://mus.jib.cz – prístup k informačným zdrojom v oblasti hudby

> http://vis.idu.cz – virtuálna študovňa z oblasti divadla

> http://the-artists.org – umelecký slovník z oblasti sochárstva a fotografie; od r. 1 900, vrátane biografií a článkov

> www.classical.net – viac než 5 000 klasických predstavení od rôznych hudobných skladateľov

> www.classicalarchives.com – umožňuje sťahovanie klasickej hudby súborov vo formáte MIDI

> www.8notes.com – bezplatné sťahovanie notových materiálov

> www.freesheetmusic.net – táto stránka poskytuje žánrovo rozmanitejšie hudobniny, avšak len oveľa obmedzenejší výber skladieb, na druhej strane však tu možno získať nielen partitúru, ale aj jednotlivé party

> www.free-scores.com – moderné, klasické noty pre všetky hudobné nástroje; platforma pre skladateľov, aranžérov a vydavateľov

> www.sheetmusicarchive.net – obrovská zbierka viac ako 22 000 diel klasickej hudby s viac ako 100 000 stránok hudobnín

> www.naxos.com – databáza klasickej hudby, ktorá obsahuje takmer 40 000 CD s viac než 562 100 skladbami. Nájdeme tu cez 700 operných diel, slovníček hudobných pojmov, rozbory skladieb a mnoho ďalších

> www.musicweb-international.com – slovník hudobných skladateľov

> http://www.zonicweb.net/music/musictechnologydictionary.htm – slovník hudobných technológií

> www.humanart.cz – výrazový slovník z oblasti fotografie, výtvarného umenia, hudby a literatúry

> www.musical.cz – muzikálový slovník

> www.ceskyhudebnislovnik.cz – slovník českej hudobnej kultúry

> http://dme.mozarteum.at – notové listy Mozartových skladieb

> www.classiclive.com – internetový portál symfonických orchestrov

> www.musica.cz – český muzikálový server

> www.hc.sk – portál Hudobné centrum v Bratislave

> www.jan-cikker.org – informácie o živote a diele slovenského skladateľa

> www.bach.mysteria.cz – významný hudobný skladateľ 18. stor. J. S. Bach

> www.jsbach.org – domovská stránka J. S. Bacha

> www.baroquemusic.org – portál o barokovej hudbe

> www.musicandhistory.com – hudobná história v kontexte svetových udalostí

> www.eurodancehits.com – tanečný slovník

> www.artmuseum.cz – celosvetová databáza umeleckých smerov, autorov, múzeí a galérií

> www.wikiart.org – encyklopédia umeleckých diel

> www.amaterskedivadlo.cz – databáza českého amatérskeho divadla

> www.digizone.cz – slovník pojmov z oblasti televízie a digitálneho vysielania