Michal Blaško a jeho bakalársky film Atlantída, 2003 sa dostal do výberu desiatich mladých filmárov Future Frames, ktorý sa predstavia počas MFF Karlove Vary (30. 6. – 8. 7. 2017). Nádejných režisérov vyberalo programové oddelenie festivalu z nominácií od členov European Film Promotion. Michala Blaška a titul Atlantída, 2003 nominoval Slovenský filmový ústav v spolupráci s FTF VŠMU.

Film Michala Blaška Atlantída, 2003 tak pokračuje svoju úspešnú festivalovú púť. Po svetovej premiére v sekcii Cinéfondation na MFF Cannes sa presunie na ďalší významný festival v Karlových Varoch. Atlantída, 2003 sa odohráva v roku 2003, štyri roky do vstupu Slovenska do schengenského priestoru. Martin a Denisija prekročia ilegálne hranicu medzi Ukrajinou a Slovenskom. Kým v súčasnosti je hranica medzi týmito štátmi jednou z najstráženejších v celej Európe, ešte v roku 2003 bola živnou pôdou pre prevoz alkoholu, cigariet, ale aj obchodovanie s bielym mäsom. Martin a Denisija snívajú o tom, že sa dostanú do Nemecka, do krajiny, v ktorej nikdy predtým neboli, obaja odhodlaní obetovať pre tento sen všetko.

Michal Blaško (1989, Bratislava) je študentom magisterského stupňa Ateliéru hranej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Jeho krátkometrážny film Strach, ktorý bol postupovým cvičením druhého ročníka a vznikol v koprodukcii s pražskou FAMU, bol premiérovo uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiáne a získal viacero ocenení vrátane ceny za Najlepší krátkometrážny film na festivale vo Vilniuse. S animátorkou Martou Prokopovou vyvíja animovaný film Divoké bytosti, ktorý bol súčasťou Short Film Project Lab na 67. ročníku Berlinale.

Atlantída, 2003  je jeho bakalárskym filmom, ktorý vznikal v produkcii bratislavskej FTF VŠMU v spolupráci s pražskou FAMU a bol podporený Audiovizuálnym fondom, Nadáciou Tatra banky a Bratislavským samosprávnym krajom.

Platforma Future Frames, prezentujúca nové talenty z filmových škôl členských krajín European Film Promotion, vznikla v roku 2015 v spolupráci European Film Promotion a festivalu MFF Karlove Vary a nahradila v programe festivalu doterajší projekt Variety Critics´ Choice: Europe now!, ktorý European Film Promotion v spolupráci s MFF Karlove Vary a Variety organizoval 18 rokov a zameriaval sa na prvé a druhé filmy režisérov.

Future Frames ponúka vybraným mladým filmárom priestor prezentovať seba a svoje projekty počas troch festivalových dní (2. – 5. 7. 2017), v rámci ktorých je pre nich pripravený sprievodný program, master classy, a oboznámia sa aj s festivalovým programom Industry Days. Všetky filmy sú na festivale uvedené v českej premiére.

Do výberu prvého ročníka Future Frames sa dostala slovenská študentka Martina Buchelová (FTF VŠMU) so svojím filmom Zelená vlna.

 


Film študenta Filmovej a televíznej fakulty VŠMU o ukrajinských imigrantoch mieri do Cannes

Študentský film Michala Blaška Atlantída, 2003 bude reprezentovať slovenskú kinematografiu na jubilejnom 70. ročníku MFF v Cannes (17. – 28. 5. 2017). Krátky film o mladom ukrajinskom páre, Martinovi a Denisiji, ktorí sa pokúšajú ilegálne dostať z Ukrajiny do Nemecka, sa predstaví v sekcii Cinéfondation, jednej z najprestížnejších súťaží krátkych filmov na svete.

Atlantída, 2003 sa odohráva v roku 2003, štyri roky do vstupu Slovenska do schengenského priestoru. Martin a Denisija prekročia ilegálne hranicu medzi Ukrajinou a Slovenskom. Kým v súčasnosti je hranica medzi týmito štátmi jednou z najstráženejších v celej Európe, ešte v roku 2003 bola živnou pôdou pre prevoz alkoholu, cigariet, ale aj obchodovanie s bielym mäsom. Martin a Denisija snívajú o tom, že sa dostanú do Nemecka, do krajiny, v ktorej nikdy predtým neboli, obaja odhodlaní obetovať pre tento sen všetko.

Bakalársky film Michala Blaška vznikal v produkcii bratislavskej FTF VŠMU a pražskej FAMU. Nápad na film však vznikol ešte pred nástupom na VŠMU, keď v novinách čítal rozhovor s mladou Ukrajinkou, ktorá sa na Slovensko dostala ilegálne spolu s priateľom. Ten ju však po prechode cez hranice zradil, čo ju donútilo robiť tri roky prostitútku. „Fascinovala ma skutočnosť, že niekto, komu plne dôverovala a kto s ňou prežil nielen ten náročný prechod, ale aj spoločný čas predtým, ju zradil a chladnokrvne opustil. Zaujímala ma dilema, ktorú musel ten muž predtým riešiť, váhania, výčitky svedomia a či si to celé nechcel v určitom momente rozmyslieť a rozhodnúť sa inak. Rovnako ma však zaujímal charakter toho dievčaťa a to, čo musela cítiť v momente, keď bola zradená,“ vysvetlil Michal Blaško, aktuálne študent 4. ročníka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.

Už predchádzajúci film Michala Blaška Strach (2015) bol na medzinárodných festivaloch prijímaný s pozitívnymi ohlasmi. Premiéru mal na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiáne a získal viacero ocenení vrátane ceny za Najlepší krátkometrážny film na festivale vo Vilniuse. 

Cinéfondation je súťažná sekcia zameraná na tvorbu filmových škôl a objavovanie nových talentov. O víťazovi sekcie Cinéfondation rozhodne tento rok porota na čele s držiteľom Zlatej palmy, rumunským režisérom Cristianom Mungium. Ocenenia pre tri najlepšie filmy sekcie budú odovzdané na slávnostnom záverečnom ceremoniáli. Atlantída, 2003 je piatym slovenským zástupcom v Cinéfondation: v roku 1999 tu bol uvedený animovaný film Keď nie, tak nie Vladimíra Krála, v roku 2010 stredometrážny film Matyása Priklera Ďakujem, dobre, v roku 2011 krátky film režiséra Aramisova Cagey Tigers a naposledy v roku 2013 animovaný film Pandy Matúša Vizára.

zdroj: http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/archiv/cinefondation-2017-Atlantida2003.html

Zverejnené na oficiálnej stránke festivalu v Cannes: http://www.festival-cannes.com/en/actualites/articles/the-short-films-selections-at-the-70th-festival-de-cannes

O porote sekcie Cinéfondation sa dočítate tu: http://www.cinefondation.com/en/news/63

Realizáciu filmu finančne podporil: Audiovizuálny fondGrantový program Viac umenia nadácie Tatra BankyBratislavský samosprávny krajNÁZOV ATLANTÍDA, 2003 ANGLICKÝ NÁZOV ATLANTIS, 2003 KRAJINA PÔVODU SLOVENSKÁ REPUBLIKA, ČESKÁ REPUBLIKA ROK VÝROBY 2017 MINUTÁŽ 30 MIN. PRODUKCIA FTF VŠMU, FAMU

SCENÁR A RÉŽIA MICHAL BLAŠKO KAMERA ADAM MACH ZVUK IVAN ĎURKECH STRIH PETR HASALÍK PRODUCENT VŠMU, FAMU HRAJÚ ELIZAVETA MAXIMOVÁ, LEVAN MANIA, VLADISLAV ŠARIŠSKÝ

MICHAL BLAŠKO

Narodený v roku 1989, Bratislava, je študentom magisterského stupňa Ateliéru hranej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Jeho krátkometrážny film Strach, ktorý bol postupovým cvičením druhého ročníka a vznikol v koprodukcii s pražskou FAMU, bol premiérovo uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiane a získal viacero ocenení vrátane ceny za Najlepší krátkometrážny film na festivale vo Vilniuse. S animátorkou Martou Prokopovou momentálne vyvíja animovaný film Divoké bytosti, ktorý bol súčasťou Short Film Project Lab na 67. ročníku Berlinale. Atlantída, 2003 je jeho bakalárskym filmom, ktorý bude uvedený v sekcii Cinéfondation na festivale v Cannes.

vimeo.com/michalblasko